Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Türkiye'den Olaylar

25 Kasım 1925 - Kılık, kıyafet inkılabı

 Bugün kabul edilen bir kanunla Türkiye'de fes ve kalpak gibi serpuşların giyilmesi yasaklanmıştır. Peçe ve çarşaf da giyilmeyecektir.

Mustafa Kemal Paşa, 24 Ağustos 1925 günü Kastamonu'ya yaptığı gezide, kendisini karşılamaya gelenleri, elinde bir parama şapka olduğu halde başı açık olarak selamlamıştı. Böylece kıyafet inkılabını başlatmış oluyordu. Burada söylediği nutukta, "Her bakımdan medeni bir insan olmamız için, kıyafetimizle, fikrimizle, zihniyetimizle değişmemiz gerekiyor" demişti. Bundan sonra yurdun çeşitli yerlerinde vatandaşlar şapka giymeye başlamışlardı. Fes zaten milli bir serpuş değildi. II. Mahmut devrinde Yunanlılar'dan alınmıştı.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

01 Ekim 1928 - Rusya'da ilk beş yıllık kalkınma planı

Joseph Stalin'in ilk 5 yıllık kalkınma planı bugün yürürlüğe girdi. Böylece Sovyetler Birliği'nin Avrupa milletleri arasına girebilmesi yolunda büyük bir adım atılmış oldu. Sanayileşmeyi öngören bu plan bütün temel endüstriler, fabrikalar ve atölyeler için hedefler çiziyor. Stalin, modem sanayi toplumunun kurumlarını süratle yerleştirmeye çalışıyor.

Devamını oku...

Konular

1914'e doğru Eski Dünya'nın politik yükselişi

Avrupa'nın Atlantik ötesinde yükselen ve sosyalist Jaures'in "kapitalizmin büyük güneşi" diye adlandırdığı gücü göz ardı etmesi artık imkânsız hale gelmişti. Ne var ki dünyanın paylaşılması genelde Avrupa'nın amaçları doğrultusunda ger­çekleşmişti. Dünya coğrafyası üzerindeki bu olağanüstü ya­yılmacılığın çeşitli sebepleri vardı; hammadde sağlama ve bu ya­yılmacılığın insanî ve felsefî değerler uğruna yapıldığı iddiaları,

Devamını oku...

Son Eklenen Bölümler

Sitemize yorum bileşeni eklenmiştir. Makalelerin altına konu ile ilgili yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

Dünya 1936

Dünya 1935

Türkiye 1939

Türkiye 1938

Türkiye 1937

Türkiye 1936

Türkiye 1935

Dünya 1934

I.Dünya Savaşı

"Geçmişini bilmeyen geleceği yaratamaz."

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

1652367
BugünBugün1739
DünDün2565
Bu HaftaBu Hafta8361
Bu AyBu Ay39002
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar1652367

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
500
Makale Görünüm Sayısı
711982