Atatürk diyor ki :

"Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruat."

Türkiye'den Olaylar

27 Haziran 1941 - Refah Şilebi batırıldı

 İngilte­re'ye sipariş edilmiş 4 denizaltıyı almaya giden Refah şile­bimiz, Kıbrıs'ın 10 mil doğu­sunda torpillenerek batırıl­mıştır.

Şilebin batırılma sebebi ve kimlerin batırdığı henüz öğre­nilemedi. Türk Hükümeti sa­vaştan önce İngiltere'ye 4 de­nizaltı sipariş etmiş, anlaşma­ya göre denizaltıların Türk li­manlarında İngilizler tarafın­dan teslimi kararlaştırmıştı. Son günlerde İngilizler teslim işleminde güçlükler çıkarmış­lardı.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

18 Aralık 1939 - Alman zırhlısı Graf Spee'nin kumandanı gemisini batırıp intihar etti

 Savaşın başından bu yana ilk büyük deniz çarpışması Uruguay açıklarında meydana gelmiş ve Almanya'nın en büyük üç savaş zırhlısından biri Graf Spee, saf dışı edilmiştir.

Devamını oku...

Konular

İkinci Meşrutiyet'in ilanı

"1905-1908 yılları arasında uluslararası konjonktür yeni bir meşrutiyetçi atılım için elverişliydi."

Avrupa ve Asya'da demok­rasiye doğru gidiş eğilimleri, XX. yy başlarında güçlenmişti. 1905'te Rusya'dan sonra, Uzakdoğu'da Japonya meşrutiyeti seçmişti; Çin bu yola girmek üzereydi. Ortadoğu'da ise İran 1905-1906 yıllarında meşrutî düzene kavuşmuştu.

Devamını oku...
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

29 Ekim 1923 Tarihinde yaşananlar:

■ Mustafa Kemal. Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine, yaptığı konuşmayla Meclise teşekkür etti. "Daima, muhterem arkadaşlarımın ellerine çok samimî ve sıkı bir surette yapışarak, onların şahıslarından kendini bir an bile ayrı görmeyerek çalışacağım. Milletin sevgisini daima dayanak noktası sayarak hep beraber ileriye gideceğiz Türkiye Cumhuriyeti, mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır."

■ Mustafa Kemal. Fransız gazeteci Maurice Pernof'ya demeç verdi. "... Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çalışmamız Türkiye'de çağdaş bir hükümet oluşturmaktır. Uygarlığa girmeyi arzu edip de batıya yönelmemiş millet hangisidir?"

■ Mustafa Kemal, Halk Fırkası Meclis Grubu'nun toplantısında, hükümet buhranına çözüm bulmak için “Anayasa'nın bazı maddelerinin açıklanması" gerektiğini bildiren bir konuşma yaptı, ardından Cumhuriyet teklifi toplantıda kabul edildi.

■ Büyük Millet Meclisinde, "Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi"ne dair kanun teklifinin derhal görüşülmesi önerildi ve Türkiye Devleti'nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu, “YAŞASIN CUMHURİYET' sesleri arasında kabul edildi.

■ Büyük Millet Meclisinde, gizli oyla cumhurbaşkanı seçimi yapıldı ve Ankara Milletvekili Mustafa Kemal, oya katılan 158 milletvekilinin 158 oyuyla Cumhurbaşkanlığına seçildi.

■ Cumhuriyetin kurulması, gece 101 pare top atışıyla kutlandı.

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2147214
BugünBugün1144
DünDün2169
Bu HaftaBu Hafta5023
Bu AyBu Ay39047
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2147214

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
608
Makale Görünüm Sayısı
1271783

1945 yılı Oscarları

1945 yılı Oscarları; 

Devamını oku...

13 Şubat 1945 - Yalta Konferansı'nda galip devletler dünyayı paylaştılar

 

Churchill (solda), Roosevelt (ortada) ve Stalin Yalta'da dünyanın geleceğini tayin eden çok önemli kararlar aldı.

 

Roosevelt, Churchill ve Stalin, Kırım'ın Yalta şehrinde bir araya gele­rek, galip devletlerin etki alan­larını belirlemiş, dünyanın ge­leceğini tayin eden çok önemli kararlar almışlardır.

Bu önemli zirve konferan­sında alınan kararların özeti şudur:

Devamını oku...