Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz."

Türkiye'den Olaylar

02-04 Eylül 1922 - Yunan başkumandan esir alındı

 Yunan orduları başkumandanı general Trikopis ve general Dyenis, Murad dağlarına çekilerek bir çıkış bir kaçış yolu ararken, 2 Eylül günü, yollarını kesen ve etraflarını saran Türk kuvvetlerine teslim olarak canlarını kurtarabildiler.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

01 Temmuz 1934 - Naziler arasında hesaplaşma

Alman­ya'da ihtilâlin ilk günlerinden itibaren III. Reich, politikasın­da zigzaglar yapmaya başla­mış, bazen sağa, bazen sola ağırlık vermiştir. Hitler rejimi, yenileşme özleminde olan yorgun proletarya ile eski sosyal tabakaları kaynaştırma esasına dayanıyordu. Bu yüz­den yöneticiler arasında görüş ayrılığı belirmişti. Bu ayrılık günden güne arttı ve solcular Führer'i aşırı sağa kaymakla suçlamaya başladılar. Hitler de solcuları Almanya'nın bir­liğini, bu birliğin güçlenmesi­ni sabote etmekle uçladı.

Devamını oku...

Konular

İkinci Meşrutiyet'in ilanı

"1905-1908 yılları arasında uluslararası konjonktür yeni bir meşrutiyetçi atılım için elverişliydi."

Avrupa ve Asya'da demok­rasiye doğru gidiş eğilimleri, XX. yy başlarında güçlenmişti. 1905'te Rusya'dan sonra, Uzakdoğu'da Japonya meşrutiyeti seçmişti; Çin bu yola girmek üzereydi. Ortadoğu'da ise İran 1905-1906 yıllarında meşrutî düzene kavuşmuştu.

Devamını oku...
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Atatürk diyor ki :

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Login Form

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

3384118
BugünBugün1151
DünDün2653
Bu HaftaBu Hafta1151
Bu AyBu Ay100000
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3384118

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
716
Makale Görünüm Sayısı
2403812

10 Haziran 1946 - Seçimler, 1 yıl öne ve hasat mevsimine alındı

 Büyük Millet Meclisi’nde, çok gürültülü geçen bir toplantıdan sonra, milletvekili seçimlerinin Ekim 1947 yerine 27 Temmuz 1946 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Devamını oku...

25 - 26 Ağustos 1946 : Hindistan'da kurulan yeni hükumetin başkanlığına Nehru getirildi

 Hindistan'ı İngiltere adına yöneten bir çeşit "vekil" hükmetin istifası İngiltere kralı tarafından kabul edilmiş ve Kongre Partisi'nin lideri Jawaharlal Nehru, geçici hükümetin kurulmasıyla görevlendirilmiştir.

Devamını oku...

20 Nisan 1946 - Bayar açıkladı: “DP seçimlere katılmıyor”

 Demokrat Parti, önümüzdeki aylarda yapılacak ara seçimlere katılmamaya karar verdi. Gerekçeyi bizzat Parti Genel Başkanı Celâl Bayar açıkladı:

Devamını oku...