Atatürk diyor ki :

“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yokur.”

Türkiye'den Olaylar

30 Mayıs 1946 - Demokrasi, “şal” ve Nihat Erim

 CHP’nin önde gelen yöneticilerinden Nihat Erim'in, bugün Ulus gazetesinde çıkan bir makalesi geniş yankı uyandırdı ve özellikle DP camiasında tepki ile karşılandı.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

03 Ocak 1925 - İtalya'da faşizm sertleşiyor

Muhalefetteki milletvekillerinin iktidarı protesto için meclisi terketmeleri üzerine Mussolini tutumunu sertleştirmiş, "Muhalefet isterse hiç gelmesin, eğer faşizm bir suçlular cemiyeti, bir cinayet şebekesi diyorsanız, biliniz ki ben de bu cemiyetin başıyım" demiştir.

Devamını oku...

Konular

Kronolojik olarak II. Dünya Savaşı

 1 Eylül 1939'da Wehrmacht'ın Polonya'yı işgaliyle başlamış oldu. Almanya'nın zorlamasıyla yeni harekât sahaları açıldı; Nisan 1940'tan başlayarak Danimarka ve Norveç işgal edildi. Ertesi ay Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg da işgal edildi.

Devamını oku...
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Atatürk diyor ki :

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Login Form

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

4185631
BugünBugün1045
DünDün2174
Bu HaftaBu Hafta12986
Bu AyBu Ay40050
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4185631

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
757
Makale Görünüm Sayısı
3383803

20 Nisan 1946 - Bayar açıkladı: “DP seçimlere katılmıyor”

 Demokrat Parti, önümüzdeki aylarda yapılacak ara seçimlere katılmamaya karar verdi. Gerekçeyi bizzat Parti Genel Başkanı Celâl Bayar açıkladı:

Devamını oku...

31 Ocak-15 Şubat 1946 - DP’nin Aydın merkezini Ethem Menderes açtı

 Yeni kurulan DP'nin il merkezleri ard arda açılmaya başladı. Aydın merkezini Ethem Menderes, Ankara merkezini Zühtü Velibeşe, İstanbul merkezini avukat Kenan Öner, Samsun merkezini ise emekli Albay Şefik Özüdoğru kurdular.

 

 

 

 

Devamını oku...

27 Haziran 1946 - Mareşal Fevzi Çakmak DP listesinde

 Demokrat Parti, Milli Mücadele komutanlarında Mareşal Fevzi Çakmak’ı, İstanbul listesine bağımsız aday olarak almaya karar verdi.

Devamını oku...