×

Hata

reCAPTCHA plugin uyumlu eki seçenekleri içinde site anahtarı ayarlanması gerekmektedir. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Türkiye'den Olaylar

09 / 18 Haziran 1948 - İkinci Hasan Saka Kabinesi kuruldu

 İkinci Hasan Saka Kabinesi kuruldu, hükümet programı Meclis'te okundu ve Hasan Saka Kabinesi güven aldı. Programın görüşülmesi sırasında DP muhaliflerinden Sadık Aldoğan'ın "Celal Bayar ile İnönü arasında muvazaa vardır” demesi üzerine hava elektriklendi. Fakat oylamaya geçildi.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

23 Mayıs 1947 Hindistan ikiye bölünüyor

 Hindistan'ı Müslüman ve Hindu olarak iki ayrı devlete bölmek için çalışmalar başlatıldı. Hindistan Genel Valisi Lord Louis Mountbatten bu amaçla Londra'da Hindistan Bakanı Earl Listovel ile görüşmelerde bulunduktan sonra Yeni Delhi'ye dönerek Hindistan liderleriyle buluşacak.

Devamını oku...

Konular

20 yy. eşiğinde sönen ve parlayan yıldızlar

Yirmirci yüzyıla girerken yıldızı kararmış görünen büyük devletlerden biri de Osmanlı İmparatorluğu 'dur. Yüzyıllarca Doğu ve Batı'nın en güçlü devleti olarak hüküm süren bu Türk Devleti, bugün, Avrupa'nın en güçlü devletleri arasında ancak son sırada yer alıyor.

Devamını oku...

Lütfen kullanıcı hesabınızla ilişkilendirilmiş e-Posta adresinizi giriniz. Dosyadaki e-Posta adresinize kullanıcı adınız e-Posta ile gönderilecektir.

(isteğe bağlı)

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Login Form

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

4532104
BugünBugün1283
DünDün1815
Bu HaftaBu Hafta13163
Bu AyBu Ay52083
Aktif Ziyaretçi 36

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
767
Makale Görünüm Sayısı
3808269

05 Mart 1946 - Churchill “Demir Perde” tâbirini kullanırken dünyayı uyardı

 İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill, Baltık'taki Stettin’den Adriyatik’teki Trieste’ye kadar uzanan bölgeye “demir perde” adını takıp dünyâyı uyardı. ABD’nin Missouri eyaletindeki Fulton şehrinde konuşan Churchill, bütün dünyaya seslenerek Avrupa'da Sovyet tehdidinin giderek büyüdüğünü belirtti.

Devamını oku...

17 Temmuz 1946- Tito Arkadaşlarını Kurşuna Dizdirdi

 Tito, Alman ve İtalyan işgaline karşı direnişin liderlerinden General Draja Mihailoviç’i kurşuna dizdirdi.

Devamını oku...

27 Şubat 1946 - Fransa, İspanya sınırını kapattı

 Fransa hükümeti, İspanya iç savaşında galip gelen Franco hükümetini tanıyıp tanımamakta tereddüt geçirdiği için, bu ülke ile olan sınırını kapamıştır. Franco’nun galip gelmesine Almanya ve İtalya'nın yardımları sebep olmuştu. Oysa bu İki devlet müttefiklerin, dolayısıyla Fransızlar’ın düşmanıydı.

Devamını oku...