×

Hata

reCAPTCHA plugin uyumlu eki seçenekleri içinde site anahtarı ayarlanması gerekmektedir. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Türkiye'den Olaylar

01 Eylül 1929 - Millet Mektepleri yurdun her tarafında açılıyor

 Yeni Türk harflerinin kabulünden sonra, okur-yazar oranını yükseltmek, bugüne kadar hiç okula gitmeyenleri de okur-yazar durumuna getirmek için, yurdun her tarafında "Millet Mektepleri" açılmaktadır. Bu teşebbüs halk tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmakta, kadın erkek, genç ihtiyar birçok vatandaş mektepleri doldurmaktadır.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

18 Ekim 1931 - Ampulün mucidi Edison öldü

Başta ampul olmak üzere dünyamız için birçok faydalı icat yapan , New Jersey'deki evinde, 84 yaşında öldü.

Hemen hemen hiç okula gitmemiş olan Edison 12 yaşında trende gazete satıcısı olarak çalışmaya başladı. 15 yaşına geldiği zaman, demiryolunda hayatını kurtardığı bir çocuğun babası ona telgrafı öğretti. Bu iş, dolaylı olarak ilk icadını yapmasına yol açtı.

Devamını oku...

Konular

1915/1916 - Rusya'da devrime adım adım

Rus İmparatorluğu'nun, merkezi impa­ratorluklara karşı İngiltere ve Fransa'nın yanında yer alarak, 1914 Ağustos'unda Birinci Dünya Savaşı'na girmesini, Le­nin, büyük bir önsezi yeteneğiyle "Savaş devrime sunulmuş en güzel hediyedir" sözleriyle karşılamış ve gelişmeler onu haklı çıkartmıştır.

Devamını oku...

Lütfen hesabınız için e-Posta adresi giriniz. Size bir doğrulama kodu gönderilecek. Doğrulama kodunu aldığınızda, hesabınız için yeni bir parola seçebileceksiniz.

(isteğe bağlı)

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2348057
BugünBugün415
DünDün1331
Bu HaftaBu Hafta10287
Bu AyBu Ay46278
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2348057

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
610
Makale Görünüm Sayısı
1462018

14 - 24 Ocak 1943 - Müttefiklerin Kazablanka Konferansı

ABD Başkanı Roosevelt ve İngiliz Başbakanı Churchill, Fas'ın Kazablanka şehrinde buluş­muşlardır, iki devlet adamı bu konferansta, Türkiye'ye savaşa girmesi için baskı yapılmasına Mihverin (Almanya, İtalya, Japonya'nın) kayıtsız şartsız teslimine kadar savaşın sür­dürülmesine karar vermiş­lerdir.

Devamını oku...

20 Kasım 1945 - Nazi liderleri Nurnberg’de mahkeme önüne çıktılar

 Avrupa'da taş taş üstüne bırakmayan Nazi liderleri Nurnberg'de mahkemeye çıkarıldılar.

Nurnberg'deki Adliye Sarayı tarihi bir gün yaşıyor. Hitler’in eski yardımcıları suçlarının hesabını vermek üzere İngiltere, Amerika, Rusya ve Fransa tarafından kurulan bir mahkeme önüne çıkarıldılar.

Devamını oku...