Atatürk diyor ki :

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Amiral Rojdestnenski kumandasındaki Rus yardım filosu, Japonya ile Kore arasındaki Tsushima takımadaları yakınında tamamen imha edildi.

Japon donanmasının başkumandanı Amiral Togo, kazandığı kesin zaferden sonra, "Uzak-Doğu'da ki Rus birliklerinin kurtulma ümitleri kalmamıştır, zaten bugüne kadar 200 bin ölü vererek tükenmiş durumdadırlar" demiştir.

Çarın 26 gemiden oluşan yardım filosunun 17 gemisi batırılmış, 5'i esir alınmıştır. Amiral Rojdestnenski de esirler arasındadır ve yaralıdır. Japonların bu deniz savaşındaki kayıpları 3 torpidobottan ibarettir. Çar, yardım filosunun başına gelenleri öğrendikten sonra 'işte şimdi hiç bir ümidimiz kalmadı' demiştir.

Bütün cephelerde yenildikten sonra Tsushima deniz savaşını da kaybeden Rusya, Japon barış şartlarını kabul etmek zorunda kalmıştır. A.B.D. başkanı Roosevelt'in aracılığı ile dün (29 Ağustos) Portsmouth'da imzalanan barış antlaşmasına göre Rusya, Mançurya üzerindeki bütün iddialarından vazgeçmiş ve Mançurya yine Çin'e kalmıştır. Kore, Port-Arthur üssü ve Sahalin adasının güney yarısı Japonların eline geçmiştir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3747141
BugünBugün622
DünDün2023
Bu HaftaBu Hafta8508
Bu AyBu Ay59898
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3747141