Atatürk diyor ki :

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

 

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Alman, Avusturya ve Türk kuvvetlerinin bir yıl önce üstünlük sağladığı doğu cephelerinde, durum anlaşmalı devletler lehine değişmektedir. Alman generali Von Hindenburg geçen yıl Tannenberg'te Rus ordusunu imha etmiş, 40 bin esir almıştı. Fakat 10 milyon

talimli askeri bulunan Rusya, 5 Haziran'dan beri Galiçya cephesine en büyük orduları sevketmiş ve Avusturya cephesini yarmıştır. Bu durumda Almanya Batı cephesinden önemli miktarda askerini doğu cephesine kaydırmış, bu da Batı cephesinin zayıflamasına ve kuşatma altında bulunan Fransa'nın Verdün şehrinin ele geçirilememesine sebep olmuştur. Almanlar Verdün cephesini yararak Manş'a kadar ilerleyip, Fransa-İngiltere arasındaki geçişi engellemek istiyorlardı.

Ruslar son saldırıdan beri 200 bin kadar Avusturya askerini esir almış bulunuyorlar. Verdun'da yoğun bombardımanlar sonunda taş üstünde taş kalmadığı halde Fransızlar bu şehri inatla ve kahramanca savunuyorlar. Almanlar bu cephede üç ay içinde 300 bin civarında ölü, yaralı ve esir verdiler. Fransızlar'ın kaybı da daha az değil. Fakat Ruslar'ın Galiçya saldırısından sonra Fransızlar rahatlamış durumda.

Bu büyük savaşın doğu ve batı cephelerinde altı ay içinde ölenlerin sayısı milyonun çok üzerindedir. 1 Haziran'da Almanlar'ın elinde 8500'ü subay olmak üzere 300 000 Fransız esir, Fransızlar'ın elindeyse 1500'ü subay olmak üzere 95 000 Alman esir bulunuyordu.

Comments powered by CComment

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4094156
BugünBugün1510
DünDün2034
Bu HaftaBu Hafta15996
Bu AyBu Ay15996
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4094156