Atatürk diyor ki :

"Dünyada her şey için medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Asıl adı 'Marguereta Gertruida Zeile' olan, ama Mata Hari lakabıyla tanınan kadın casus, dün Paris'te idam edilmiştir.

Mata Hari, 13 Şubat 1917 günü yakalanmış, harp divanında yargılanarak 24 Temmuz 1917 günü Almanya lehine casusluk yaptığı kesin delillerle belirlendiği için idama mahkum olmuştu.

Çok güzel ve yetenekli bir dansöz olan Mata Hari, en çok Paris'te olmak üzere, Avrupa'nın birçok başkentinde uzun süre kalarak sahneye çıkmış, milyonların hayranlığını kazanmıştı.

Savaş ilan edildiği günlerde Berlin'de bulunan ünlü artist, siyasi, askerî ve sivil haber alma örgütlerinin en üst düzeydeki yetkilileriyle buluşuyordu. Alman gizli haber alma örgütünün dosyalarında birinci sınıf bir ajan olduğu, en yararlı bilgileri verdiği kayıtlıdır. Hizmetlerinin karşılığı olarak birkaç defa çok büyük miktarlarda para aldığı da anlaşılmıştır. Her başkentte en üst düzeydeki yetkililerle görüştüğü, onlarla düşüp kalktığı için, 'hayati' sayılacak gizli haberleri maharetle sızdırıyordu. Son derece zeki bir kadındı. Edindiği bilgileri yazılı olarak değil, Fransa dışına çıkarak, Alman ajanlara ağızdan veriyordu. Buna rağmen Fransız karşı casusluk örgütü onun hakkında itiraz götürmez maddi delilleri toplamış ve yargılanması sırasında Mata Hari suçlarını itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3885648
BugünBugün1649
DünDün2591
Bu HaftaBu Hafta9707
Bu AyBu Ay59029
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3885648