Atatürk diyor ki :

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

"Bugün Alman ordusu için kara bir gün oldu..." Bunu söyleyen bizzat Alman ordularının başkumandanı Lüdendorff'tur.

İngiliz, Amerikan, Kanadalı, Avustralyalı ve Fransız birliklerinden oluşan 20 tümen, Amiens yakınlarında hücuma geçerek Alman ordusuna en büyük ve savaşın sonunu belirleyen darbeyi indirmişlerdir.

Müttefikler ordusuna 400 tank öncülük etti. Uçaklar alçak uçuş yaparak Alman piyadesi üzerine kurşun yağdırdı. Ağır toplarla ve uçaktan atılan bombalarla Alman hatları altüst edildi. Demiryolu kavşakları da bombalandı ve ikmal yolları kapatıldı. Almanlar bahar hücumundan önceki konumlarına çekilmek zorunda kaldılar. Fakat bu çekilme düzenli bir şekilde olmadı. Pekçok ölü, 30 bin esir ve bütün ağırlıklarını bırakarak çekildiler. Geri hatlara nakledilen Alman esirleri "savaştan bıktıklarını, zaferden ümit kestiklerini ve teslim olmayı tercih ettiklerini" söylüyorlar.

Alman bozgunu Fransız cephesinde de devam ediyor. Fransızlar, 6 haftadır Almanlar'ın elinde bulunan Somme
yakınındaki mevzileri ellerine geçirdiler.

Amerika'nın ölçüsüz desteğini kazanan Müttefiklere karşı zaferden ümit kesen Almanya'nın artık teslim olmaktan başka yapacağı bir şey yok. Bunu, henüz kendi sınırlarının dışında iken, kendi şehirleri tamamen harap olmadan yapması akıllı bir davranış olacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4421884
BugünBugün850
DünDün1534
Bu HaftaBu Hafta6008
Bu AyBu Ay8123
Aktif Ziyaretçi 6