Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil; İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz tesis ettik; onu yükseltecek ve idame edecek sizlersiniz"

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İtalya Kralı Victor-Emanuel, hükümet kurma görevini faşistlerin lideri Benito Mussolini'ye vermiştir.

Sosyalistlerin başlattığı veya yaygınlaştırdığı grevler ülkeyi ekonomik bakımdan çökertebilecek boyutlara ulaşınca, faşistler, bunun üstesinden gelemeyen hükümeti tehdit etmeye başlamışlardı.

Savaştan epeyce sonra kurulan faşist teşkilat kısa zamanda gelişmiş ve onbinlerce taraftar toplamıştı. Hükümetin ve siyasi partilerin çaresizliği, güçsüzlüğü karşısında, faşistler, "grev kırıcı organize kuvvetler" olarak göründüler. Kuvvet gösteris initeliğinde mitingler de yapmakta, iktidara gelmek istediklerini bağıra çağıra söylemekte idiler.

Tarafları üniforma şeklinde kara gömlek giydikleri için "Kara Gömlekliler" olarak da anılan faşistler 24 Ekimde Napoli'de yaptıkları bir gösteriden sonra Roma'ya yürümeye, kuvvet gösterisi yapmaya karar vermişlerdi. Her taraftan gelen Kara Gömlekliler'in  atılmasıyla yapılan bu yürüyüş büyük bir düzen ve disiplin içinde gelişti. Başbakan Facta Roma'nın savunması için askeri tedbirlere başvurmak istemiş, ama kral yukarıda da dediğimiz qibi, güç durumu atlatmak için Mussolini'yi başbakan yapmayı tercih etmişti Mussolini, başbakan olunca, Kara Gömlekliler hiçbir engelle karşılaşmadan yine disiplin içinde, Roma'ya girdiler
artık iktidar onların.

Uzun süren hükümet bunalımı ve tırmanan faşizm sonucunda Benito
Mussolini iktidara geldi (31 Ekim)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

1953579
BugünBugün1081
DünDün1648
Bu HaftaBu Hafta8180
Bu AyBu Ay29656
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar1953579