Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İtalya Kralı Victor-Emanuel, hükümet kurma görevini faşistlerin lideri Benito Mussolini'ye vermiştir.

Sosyalistlerin başlattığı veya yaygınlaştırdığı grevler ülkeyi ekonomik bakımdan çökertebilecek boyutlara ulaşınca, faşistler, bunun üstesinden gelemeyen hükümeti tehdit etmeye başlamışlardı.

Savaştan epeyce sonra kurulan faşist teşkilat kısa zamanda gelişmiş ve onbinlerce taraftar toplamıştı. Hükümetin ve siyasi partilerin çaresizliği, güçsüzlüğü karşısında, faşistler, "grev kırıcı organize kuvvetler" olarak göründüler. Kuvvet gösteris initeliğinde mitingler de yapmakta, iktidara gelmek istediklerini bağıra çağıra söylemekte idiler.

Tarafları üniforma şeklinde kara gömlek giydikleri için "Kara Gömlekliler" olarak da anılan faşistler 24 Ekimde Napoli'de yaptıkları bir gösteriden sonra Roma'ya yürümeye, kuvvet gösterisi yapmaya karar vermişlerdi. Her taraftan gelen Kara Gömlekliler'in  atılmasıyla yapılan bu yürüyüş büyük bir düzen ve disiplin içinde gelişti. Başbakan Facta Roma'nın savunması için askeri tedbirlere başvurmak istemiş, ama kral yukarıda da dediğimiz qibi, güç durumu atlatmak için Mussolini'yi başbakan yapmayı tercih etmişti Mussolini, başbakan olunca, Kara Gömlekliler hiçbir engelle karşılaşmadan yine disiplin içinde, Roma'ya girdiler
artık iktidar onların.

Uzun süren hükümet bunalımı ve tırmanan faşizm sonucunda Benito
Mussolini iktidara geldi (31 Ekim)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3983665
BugünBugün1313
DünDün2062
Bu HaftaBu Hafta11595
Bu AyBu Ay30702
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3983665