Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Herbert C. HooverHerbert C. Hoover, bugün çok rahat bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı'na seçildi. Demokrat Parti adayı New York valisi Alfred E.Smith'i 87 oya karşı 444 oyla yendi.

Smith, Güneyden altısı koyu Demokrat Partili olmak üzere 8 eyalette önde gitmesine rağmen, Hoover'ın 21.4 milyon oyuna karşılık, ancak 15 milyon oyalabildi. Smith, bir Demokrat adayın bugüne kadar aldığı en çok oyu aldı. Hoover, büyük şehirlerde hiçbir Demokrat'ın alamayacağı kadar fazla oy alarak farkı sağladı.

Çok eğlenceli bir seçim kampanyası yürüten ve bir de "New York'un Kaldırımları'ndan" adlı bir şarkı yazdıran Smith, şimdiye kadarki Demokrat adayların içinde en çok seçim masrafı yapan başkan adayı idi. General Motors şirketinin sahibi John J. Raskob tarafından kendisine milyonlarca dolar akıtılmıştı.

Bir zamanlar Californiyalı bir mühendis olan yeni Başkan Hoover, Coolidge yönetimi zamanında Ticaret Bakanlığı yaptı, İlk defa Belçika'ya yardımı organize etti ve savaşta Gıda İşleri'nin başkanı olmasıyla kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı.

Muhafazakar bir Cumhuriyetçi olan Hoover, ferdiyetçilikten ve fakirliğin ortadan kaldırılacağından çok söz ediyordu. Seçim kampanyası alışılmamış çirkinliklerle doluydu. Cumhuriyetçiler arasındaki bir söylentiye göre "Smith kazandığı taktirde Papa Amerika'ya gelecekti".

Hoover'e sözlü saldırılarda bulunduğu için adaylığı ancak bir oy farkla kazanabilen Kansas senatörü Charle S. Curtis, Başkan Yardımcısı oldu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4422048
BugünBugün1014
DünDün1534
Bu HaftaBu Hafta6172
Bu AyBu Ay8287
Aktif Ziyaretçi 63