Atatürk diyor ki :

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yetmiş beş yıldan beri kokainin ağrı kesici özelliği olduğu çok az sayıda da olsa bazı çevrelerde biliniyordu ama kokainin iyi veya kötü amaçla kullanımı söz konusu değildi.

Doktor Sigmund Freud, morfinden daha az zararlı olduğunu sandığı bir alkoliti, kokaini morfin yerine ağrı kesici olarak kullanmayı düşündü. Ama zararlarını farkına varınca, deneylerine daha ileri götürmekten hemen vazgeçti. Morfin yerine kokain kullanma fikri hala tartışılıyor. Diş doktorları, göz doktorları lokal anestezik (uyuşturucu) olarak morfin yerine kokaini kullanabiliyorlar.

Ne yazık ki, ağrıyı dindiren bu madde kişiliği zayıf insanlar tarafından aşırılığa kaçılarak kullanılabiliyor. Pek çok kurbanı olan yeni maddenin bağımlıları artıyor, olay felaket halini alıyordu.

Pandora'nın kutularını açmak, doktor Freud'un kaderimiydi? İyi niyetle çok saygı değer düşüncelerle yola çıkılmış ama sağlığa zararlı, tehlikeli kötü alışkanlığa yol açan kokain dünyaya tanıtılmıştı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3648267
BugünBugün1069
DünDün1595
Bu HaftaBu Hafta7932
Bu AyBu Ay34654
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3648267