Atatürk diyor ki :

"Dünyada her şey için medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"

Dünya 1933

30 Ocak 1933 - Hitler İktidarda

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Cumhurbaşkanı Hindenburg başbakanlığa atadığı Hitler'i karşılıyor.Alman Cumhurbaşkanı Hindenburg, bugünSeçimlerde çoğunluğu kazanan Nasyonal Sosyalist Partisi liderinin başbakanlığa getirilmesine, Hindenburg, Von Papen ile yaptığı bir görüşmeden sonra ve onun tavsiyesi üzerine karar vermiştir., Nasyonal Sosyalist Partisi lideri Adolf Hitler'i şansölye (başbakan) olarak tayin etmiştir.

15 Şubat 1933 - Roosevelt, Miami'de saldırıya uğradı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

ABD'nin yeni seçilen Başkanı Franklin IX Roosevelt, Miami'de yaptığı bir konuşmadan sonra silahlı saldırıya uğradı. Başkan, suikast teşebbüsünden kılpayı kurtuldu. Roosevelt otomobilde ayakta dururken 5 el ateş edildi. Saldırı sırasında Chicago Valisi Anton Cermak ve yanındaki dört kişi yaralandı.

27 Şubat 1933 - Reichstag yangını ve Hitler'in diktatörlüğe tırmanışı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Almanya'nın Reichstag (Millet Meclisi) binası kundaklanmış ve kısa zamanda yanıp kül olmuştur. Yangını komünistlerin çıkardığı söyleniyor. Bunu fırsat bilen Hitler bir kararname çıkarttı ve hürriyetlerin kısılmasına yol açan bazı tedbirleri açıkladı. Bu arada 30 kadar komünist yakalanarak hapsedildi. Sosyalist ve komünist gazeteler kapatıldı.

25 Şubat 1933 - Japonya Milletler Cemiyeti'nden ayrıldı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Milletler Cemiyeti'nin (Birleşmiş Milletler) bugün yaptığı olağan üstü toplantısında, "Çin'in Mançurya üzerindeki egemenliğinin tanınması, Japon birliklerinin bu ülkeden çekilmesi" yolunda bir karar alması üzerine, Japonya bu cemiyetten ayrılmıştır.

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2292500
BugünBugün740
DünDün2812
Bu HaftaBu Hafta8582
Bu AyBu Ay62122
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2292500