Atatürk diyor ki :

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Alman­ya'da ihtilâlin ilk günlerinden itibaren III. Reich, politikasın­da zigzaglar yapmaya başla­mış, bazen sağa, bazen sola ağırlık vermiştir. Hitler rejimi, yenileşme özleminde olan yorgun proletarya ile eski sosyal tabakaları kaynaştırma esasına dayanıyordu. Bu yüz­den yöneticiler arasında görüş ayrılığı belirmişti. Bu ayrılık günden güne arttı ve solcular Führer'i aşırı sağa kaymakla suçlamaya başladılar. Hitler de solcuları Almanya'nın bir­liğini, bu birliğin güçlenmesi­ni sabote etmekle uçladı.

İşte bu karşılıklı suçlama, geçtiğimiz günlerde Hücum Kıtaları'nın (SA) bir ayaklan­ma hazırlığı içinde oldukları ortaya çıkınca, bir fırtınaya, bir hesaplaşmaya dönüşü­verdi.. Hitler kendi aleyhine hazırlanan darbeye çok şid­detli bir karşılık verdi ve SA kı­talarının kumandanı Roehm ile bu teşkilatın diğer yedi ku­mandanını kurşuna dizdirdi. Aynı şekilde, Hitler'in muha­fız kıtaları, Hitler'in selefi olan General Von Schlecher'i ve eşini, evine baskın yaparak öl­dürdüler.

Böylece Hitler'in muhalifle­ri tamamen safdışı bırakılmış durumda görülüyor ve onun Nasyonal Sosyalist politika­sından asla taviz vermeyece­ği de anlaşılmış bulunuyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2478473
BugünBugün1139
DünDün1968
Bu HaftaBu Hafta14103
Bu AyBu Ay48637
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2478473