Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Alman­ya'da ihtilâlin ilk günlerinden itibaren III. Reich, politikasın­da zigzaglar yapmaya başla­mış, bazen sağa, bazen sola ağırlık vermiştir. Hitler rejimi, yenileşme özleminde olan yorgun proletarya ile eski sosyal tabakaları kaynaştırma esasına dayanıyordu. Bu yüz­den yöneticiler arasında görüş ayrılığı belirmişti. Bu ayrılık günden güne arttı ve solcular Führer'i aşırı sağa kaymakla suçlamaya başladılar. Hitler de solcuları Almanya'nın bir­liğini, bu birliğin güçlenmesi­ni sabote etmekle uçladı.

İşte bu karşılıklı suçlama, geçtiğimiz günlerde Hücum Kıtaları'nın (SA) bir ayaklan­ma hazırlığı içinde oldukları ortaya çıkınca, bir fırtınaya, bir hesaplaşmaya dönüşü­verdi.. Hitler kendi aleyhine hazırlanan darbeye çok şid­detli bir karşılık verdi ve SA kı­talarının kumandanı Roehm ile bu teşkilatın diğer yedi ku­mandanını kurşuna dizdirdi. Aynı şekilde, Hitler'in muha­fız kıtaları, Hitler'in selefi olan General Von Schlecher'i ve eşini, evine baskın yaparak öl­dürdüler.

Böylece Hitler'in muhalifle­ri tamamen safdışı bırakılmış durumda görülüyor ve onun Nasyonal Sosyalist politika­sından asla taviz vermeyece­ği de anlaşılmış bulunuyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3631178
BugünBugün1858
DünDün3067
Bu HaftaBu Hafta11283
Bu AyBu Ay17565
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3631178