Atatürk diyor ki :

"Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Alman birlik­leri bugün Versay Antlaşma­sı'na göre askerden arındı­rılmış Renanya (Rhineland) bölgesine gir­mişlerdir. Ren nehrinin batı yakasını oluşturan ve Kretel, Düsseldorf, Köln, Aachen gibi büyük Alman şehirlerinin de bulunduğu bu bölgeye Alman birliklerinin girişini halk coş­kun sevinç gösterileriyle karşılamıştır.

 Londra'da toplanan Millet­ler Cemiyeti Konseyi durumu görüşmüş, Almanya'nın Ver­say ve Lucarno antlaşma­larına aykırı hareket ettiğini ileri sürerek bu devleti kına­mıştır. Ama herhangi bir mü­eyyide uygulanması mümkün görülmüyor.

Almanya ise, Fransa'nın Sovyet Rusya ile yaptığı ant­laşmanın gelecek için kendi­sine bir tehdit oluşturulduğu­nu söylemekte ve Renanya konusunda yeni bir barış pro­jesi teklif etmektedir. Bu pro­jeye göre Fransa ve Belçika ile 25 yıl süreli bir saldırmazlık paktı imzalanmasını, bu ant­laşmada garanti sağlayan devletler olarak İngiltere ile İtalya'nın da yer almasını is­temektedir.

Almanya'nın kendi toprak­ları içinde ve Almanlarla mes­kûn bölgeye birliklerini sok­masının önemi, diğer ülkeler için "savaşı tırmandırma hazırlığı" olarak yorumlanmasından ileri geliyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2419867
BugünBugün358
DünDün2237
Bu HaftaBu Hafta4600
Bu AyBu Ay60520
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2419867