Atatürk diyor ki :

"Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar."

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Münih'te "Haas der Kunst" adlı yeni bir sanat galerisi açan Hitler, modern resime topyekün bir saldırı başlattı. Galerinin açılışında 30 bin kişiye hitaben bir ko­nuşma yapan Hitler. Al­man sanatının Nazilerden ön­ce Yahudiler tarafından batırıldığını öne sürdü.

 Hitler, "Fütürizm, Ekspresyonizm, Rea­lizm, Kübizm ve Dadaizm adlı akımlar orta­ya çıktı. Çılgınlık da­ha ne kadar öteye gi­decek? Gökyüzünü ye­şil, denizi mor göste­ren resimler yapıldı. Yalnızca gözü bozuk insanlara hitap edebi­lecek resimler yapıldı" diye konuştu.

Bir zamanlar sokak manza­rası tabloları yapan bir ressam olan Hitler, nesneleri olduklarından farklı gören bu in­sanların ancak akıl hastası ola­bileceklerini belirtti.

picasso guernica1937
Picasso'nun, Hitler'in Bask başşehri Guernica'yı bombalamasını
temsil eden ünlü tablosu

Hitler'in bu görüşlerini ispat etmek için ertesi gün ga­leri de "Dejenere Sanat" adı altında bir sergi açılarak, Führer'in eleştirdiği türden eserler sergilendi. Bu arada İspanya'da sanat, Picasso'nun "Guernica" tablosuyla faşizme cevabını veriyordu. Picasso'nun, Almanlar'ın Bask bölgesi baş­kenti Guernica'yı bombalamalarından bir iki hafta son­ra olayın sebep olduğu şiddet ve korkuyla anlatmak için yaptığı tablo Paris'teki bir ser­gide büyük sansasyon yarattı.

Comments powered by CComment

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4008088
BugünBugün735
DünDün1648
Bu HaftaBu Hafta5064
Bu AyBu Ay55125
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4008088