Atatürk diyor ki :

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Amerika'nın Hawaii adalarındaki Pearl Harbor üssüne ansızın saldı­ran Japonya, ABD ve İngil­tere'ye savaş ilân etmiştir. Sa­vaş ilânı Amerika'ya, baskın­dan ancak 20 dakika önce ulaşabilmiştir. Başka bir deyiş­le, Japonya önce hücuma geçmiş, sonra savaş ilân et­miştir.

Pearl Harbor baskınında Japonlar, limanda demir at­mış olan Oklahoma zırhlısını batırmış, birçok gemiyi de ağır hasara uğratmıştır. Saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış ve 188 savaş uçağını imha etmiş, ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Bununla beraber Pasifik Filosu'nun üç uçak gemisi, üssün önemli tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları limanda değildi ve zarar görmekten kurtuldu. Aynı anda Japon birlikleri Amerika'ya ait Guam adasına, Filipinler'e ve Malezya'nın kuzeyine çıkar­ma yapmış, Hong-Kong'u bombalamıştır. Singapur'da bulunan İngiliz filosuna da sal­dıran Japonlar Prince of Wa­les ve Repulse zırhlılarını ba­tırmıştır.

Şimdi ABD, İngiltere ve Rusya'nın müttefiki olarak sa­vaşa girmiş bulunmaktadır. Aralarındaki antlaşmadan do­layı Japonya ile birlikte Al­manya ve İtalya da Amerika'­ya savaş ilân etmiş sayıl­maktadır.

Bu ikinci büyük savaş asıl şimdi Dünya Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) niteliğini ka­zanmıştır ve durumun bun­dan sonra müttefikler lehine değişmesi çok büyük ihtimal olarak görülüyor.

 
Pearl Harbor'a ansızın saldıran Japonlar, savaş ilânı Almerika'ya ula­
şana kadar, Oklahoma zırhlısını hatırdılar, birçok gemiyi ağır hasara uğ­
rattılar ve limanı alevler içinde bıraktılar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3897942
BugünBugün1974
DünDün2701
Bu HaftaBu Hafta4675
Bu AyBu Ay1974
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3897942