Atatürk diyor ki :

"Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Moskova'­ya doğru Herlerken Ukrayna'­nın fethine öncelik veren ve bu yüzden Moskova'nın zap­tı için daha az bir kuvvet ayı­ran Alman Genel Kurmayı, kı­şın asıl şiddetli günleri gelme­den Rus başkentini zaptetmek için hücumlarını şiddetlendirmiştir.

Sovyet Hükümeti Moskova'dan ayrılmış, ama Stalin ve yabancı elçilikler başkentte kalmıştır. Moskova istihkâmları Leningrad istih­kâmları kadar kuvvetli değil­dir ama bu mevsimde asıl en­gel, araçların aşmakta güçlük çekeceği çamur ve bataklık­lardır.

Geçen ay Briansk ve Viazma savaşında 500 bin kişilik ordusu imha edilen Rusya, Moskova'nın savunması için Sibirya'dan yeni kuvvetler sevk etmiştir.

1812'de Moskova'ya giren Napolyon'un ordularını mağ­lup eden kış Ruslara bu defa da yardım edecek midir? Rusların tek ümidi artık kış şartları olmuştu. Almanların bu zorlu koşullara fazla dayanamayacaklarını düşünmekteydiler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3648417
BugünBugün1219
DünDün1595
Bu HaftaBu Hafta8082
Bu AyBu Ay34804
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3648417