Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Japon Askerleri Singapur'daZaptedilemez bir kale olarak bilinen bü­yük deniz üssü Singapur, Japonlar'a teslim oldu. Bu sa­bah Korgeneral Percival ile Japon başkomutanı, Bukit Timah Hill de bir ateşkes bayra­ğı altında buluşarak devir tes­limi gerçekleştirdiler. İngiltere Başbakanı Wins­ton Churchill , radyoda yaptığı konuşmada Singapur gibi bir kaleyi kaybetmelerini "ağır bir yenilgi" olarak nite­ledi.

Singapur, müttefikler için stratejik önemi çok büyük bir kaleydi. Durban ve Pearl Har­bor arasındaki tek kuru lima­nı kaybetmiş oldular. Japonya ise bu önemli deniz üssü­nü ele geçirerek, ileride Hint Okyanusu'nda daha rahat hareket etme imkanına sahip oldu.

Japon birliklerinin saldırısı bu ayın ilk günlerinde başla­mıştı; günlerce süren şiddetli bombardımandan sonra 6 gün önce adaya ayak bastılar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4689255
BugünBugün1536
DünDün2623
Bu HaftaBu Hafta9136
Bu AyBu Ay20386
Aktif Ziyaretçi 99