Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Amerikan ve Japon deniz kuvvetleri, sa­vaşın başlamasından bu yana ilk büyük deniz çarpışmasını Mercan Denizinde yapmışlar­dır. Yeni Gine yakınındaki adalarda hâkimiyet kurma amacına yönelik bu çarpışma, Guadalcanal adası açıklarında olmuş ve tam beş gün sür­müştür.

Çarpışma sonunda Ameri­kalılar iki uçak gemisi ve bir zırhlı, Japonlar ise üç uçak gemisi ve birkaç zırhlı kaybet­mişlerdir.

Bu deniz savaşının en bü­yük özelliği, gemilerin karşı karşıya gelerek birbirlerini to­pa tutmaları şeklinde değil de, uçak gemilerinden havalanan uçaklarla yapılmış olmasıdır. Gemiler birbirlerini görmemiş, toplarını hiç kullanmamışlar­dır. Hücumu uçak gemilerin­den havalanan uçaklar ger­çekleştirmiştir.

Amerikalılar bu savaşta ba­tan uçak gemilerinin yerine yenilerini hemen denize İndi­recek durumdadırlar. Fakat Japonlar kayıplarını çok da­ha uzun sürede ancak telâfi edebileceklerdir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4185614
BugünBugün1028
DünDün2174
Bu HaftaBu Hafta12969
Bu AyBu Ay40033
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4185614