Atatürk diyor ki :

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

 

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 08 Kasım : Amerikan birlikleri, İngiliz hava ve deniz kuvvetlerinin desteğiyle, Ce­zayir'de Fransızların deneti­mindeki kıyılara çıkmaya baş­lamıştır. General Eisenhower'in kumandasındaki birlik­ler Seydı-Ferruh, Cezayir ve Oran'a; Fas'ta ise Kazablanka, Fedala ve Lyautey'e çıkmış bulunuyorlar.

Almanya'nın müttefiki durumunda bulu­nan Mareşal Petain Hü­kümeti ABD ile diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Cezayir'­deki Fransız ordusu çıkarma yapan Amerikan birliklerine karşı direnişe geçmiştir.

09 Kasım : Almanlar Bizerte'ye paraşüt birliklerini in­dirmiş ve bir engelle karşılaş­mamışlardır.

10 Kasım : Mareşal Petain adına ama onun onayı olmadan hareket eden Fransız amirali c, Ei­senhower'in yardımcısı Gene­ral Clark'la, bütün Kuzey Af­rika'yı kapsayan bölgede bir ateşkes imzalanmasını kabul etmiştir. Bu arada Almanya'­da bir esir kampında iken bu­radan kaçarak Fransa'ya ge­len General Giraud da gizlice Afrika'ya geçmiş ve Amiral Darlan tarafından Fransa'nın Afrika'daki birliklerinin ku­mandanlığına tayin edilmiştir. Ateşkesten önce Amerika­lıları durdurmaya çalışan Fransızlar 3000 ölü vermiş, 21 savaş gemisiyle 135 uçak kaybetmişlerdir. Amerikalıla­rın ve İngilizlerin kaybı ise sa­dece 3000 ölüden ibarettir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3648803
BugünBugün189
DünDün1416
Bu HaftaBu Hafta8468
Bu AyBu Ay35190
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3648803