Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 08 Kasım : Amerikan birlikleri, İngiliz hava ve deniz kuvvetlerinin desteğiyle, Ce­zayir'de Fransızların deneti­mindeki kıyılara çıkmaya baş­lamıştır. General Eisenhower'in kumandasındaki birlik­ler Seydı-Ferruh, Cezayir ve Oran'a; Fas'ta ise Kazablanka, Fedala ve Lyautey'e çıkmış bulunuyorlar.

Almanya'nın müttefiki durumunda bulu­nan Mareşal Petain Hü­kümeti ABD ile diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Cezayir'­deki Fransız ordusu çıkarma yapan Amerikan birliklerine karşı direnişe geçmiştir.

09 Kasım : Almanlar Bizerte'ye paraşüt birliklerini in­dirmiş ve bir engelle karşılaş­mamışlardır.

10 Kasım : Mareşal Petain adına ama onun onayı olmadan hareket eden Fransız amirali c, Ei­senhower'in yardımcısı Gene­ral Clark'la, bütün Kuzey Af­rika'yı kapsayan bölgede bir ateşkes imzalanmasını kabul etmiştir. Bu arada Almanya'­da bir esir kampında iken bu­radan kaçarak Fransa'ya ge­len General Giraud da gizlice Afrika'ya geçmiş ve Amiral Darlan tarafından Fransa'nın Afrika'daki birliklerinin ku­mandanlığına tayin edilmiştir. Ateşkesten önce Amerika­lıları durdurmaya çalışan Fransızlar 3000 ölü vermiş, 21 savaş gemisiyle 135 uçak kaybetmişlerdir. Amerikalıla­rın ve İngilizlerin kaybı ise sa­dece 3000 ölüden ibarettir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2760103
BugünBugün502
DünDün2744
Bu HaftaBu Hafta11644
Bu AyBu Ay39532
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2760103