Atatürk diyor ki :

"Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır."

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Bild1941 yılında Moskova ya­kınlarına kadar ilerleyen, 1942'de duraklamaya başla­yan Alman orduları, bu yılın ilk günlerinden itibaren ağır kayıplar vererek çekilmeye başlamışlardır. Bu yılın başından beri Al­manlar aleyhine olan geliş­menin özeti şöyledir:

02 OCAK - Harabeye dö­nen Stalingrad'da kuşatılmış bulunan VI. Alman Ordusu ve iki Rumen tümeni, sekiz hafta süren direnişten sonra Ruslara teslim olmuştur. 200 bin kadar askeriyle teslim olan Mareşal Paulus'un ordusunda ölenlerin sayısı da 100 bin civarındadır.

22 OCAK - 1941 yazın­dan beri kuşatma altında bu­lunan Leningrad'da sivil halk çetin bir direniş göstermiş, so­nunda Rus birlikleri Alman çemberini yarmışlardır.

05 ŞUBAT - Rus kuvvet­leri Almanların elinde bulu­nan Don nehri üzerindeki Rostov'a girmek üzeredir.

18 MART - Harkof şeh­rinde ve dolaylarında çok kanlı çarpışmalar olmaktadır. Almanlar şehri tahliye etme­ye başlamıştır.

1943'de Doğu Cephesi05 TEMMUZ - Ruslar Kursk dolaylarında Alman hücumunu püskürtmüş ve karşı hücuma geçmişlerdir.

TEMMUZ/AĞUS­TOS - General De Gaulle'ün emriyle Fransız havacıların­dan oluşan bir filo Rus ku­mandanlarının emrinde Almanlara karşı savaşa katılmış ve bu havacıların üçte ikisi ölmüştür.

10 AĞUSTOS - Har­kof'un kuzeyinde saldırıya geçen Sovyet orduları batıya doğru ilerleyerek Bielograd ve Orel şehirlerini geri almış­lardı. Şimdi Dinyeper havzası­na doğru ilerlemektedirler.

23 ARALIK - Rus orduları bütün cephelerde iler­lemeye başlamış, Almanlar Smolensk, Kiev, Kafkasya ve Kırım'ı tahliye etmişlerdir.

Almanlarınkine göre ye­dekleri çok fazla olan ve Amerika'dan akıl almaz ölçü­de yardım gören Ruslar bu imkânlarını en çok ve en iyi şekilde Stalingrad'da kullan­mışlar ve böylece, savaşın gi­dişini kendi lehlerine çevir­mişlerdir. Stalingrad'ın düş­mesi halinde Rusların bir daha toparlanamayacakları bili­niyordu.

Comments powered by CComment

Ziyaretçi Sayısı

4094130
BugünBugün1484
DünDün2034
Bu HaftaBu Hafta15970
Bu AyBu Ay15970
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4094130