Atatürk diyor ki :

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 14 Ha­ziran 1940'tan beri Alman iş­galinde bulunan Paris, artık hürdür ve yine Hür Fransa'­nın başkentidir.

Almanların bütün cephe­lerde gerilemeye başlaması, Fransız direnişçilerinin Paris'i geri almak için yoğun çaba içinde bulunmaları, Paris'te bir ayaklanmanın olacağını belli ediyordu. Şehrin kurtuluşu ile sonuçlanan olaylar şöyle gelişti:

19 AĞUSTOS - Bir ay­dan beri Hür Fransa geçici hükümeti, şehrin kurtuluşun­da bulunmak ve sorumluluk almak için yetkili kişileri Pa­ris'e göndermekteydi. Öte yandan, direniş konseyi de bir 'Aksiyon Komitesi ' oluşturmuştu. 16 Ağustos'ta Paris Emniyet görevlileri ve demiryollarında çalışanlar greve gittiler. 19 Ağustos günü erken saatlerde ayaklan­ma başladı. Direnişçiler Em­niyet binasını, Adalet Sarayını ve bakanlıktan işgal ettiler. Geçici hükümet temsilcileri bu binalara yerleşti.

23 AĞUSTOS - Gene­ral De Gaulle'ün ısrarı ile Müt­tefik Orduları Başkumandanı General Eisenhower, 2. Zırhlı Tümen'e Paris üzerine yürü­me emri verdi.

24 AĞUSTOS - 2. Zırhlı Tümen'e bağlı bir tank birliği ak­şam üzeri Belediye Sarayı'nı ele geçirdi.

25 AĞUSTOS - Gene­ral Leclerc kumandasındaki 2. Zırhlı Tümen Paris'e girdi ve Alman direnişçileriyle savaş­maya başladı. İşgal kuvvetle­ri kumandanı Von Choltitz genel karargâhında sıkıştırıldı ve tutuklanarak Mont-Parnasse garına götürüldü. Choltitz burada, Paris'teki Al­man garnizonunun teslimi belgesini imzaladı. General De Gaulle aynı ak­şam Paris'e geldi ve dosdoğ­ru Savunma Bakanlığı'na geçti. Geçici hükümeti bura­ya yerleştirdi. Bundan sonra, sokaklara dökülen Parisliler, tarifsiz bir coşku ile kurtuluşu kutladılar.

26 AĞUSTOS - Gene­ral De Gaulle, Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve sonra Nötre Dame Katedrali'ne gi­derek dua etti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2292509
BugünBugün749
DünDün2812
Bu HaftaBu Hafta8591
Bu AyBu Ay62131
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2292509