Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe Mareşal PetainFransa’nın kurtulmasından, yeni hükümetin ve düzenin kurulmasından sonra, ünlü mareşal Petain ve onun başbakanı Pierre Laval, yargılanarak idama mahkûm edilmişlerdir.

Birinci Dünya Savaşının kahramanlarından olan Petain 89 yaşındadır, Cumhurbaşkanı seçilen General De Gaulle tarafından onun İdamı müebbet Hapse çevrilmiştir.

Fakat Pierre Laval İçin verilen idam hükmü İnfaz edildi. Mareşal, savunmasında şunları söylemiştir: "...Ben nüfuzumu vc otoritemi, Fransız halkına kalkan olmak, onu korumak için kullanmış bulunuyorum... Dört yıl boyunca, bıçak boğazıma dayalı olarak, Fransa’yı ayakta tuttum. Fransa acılar içinde, ama hayatta kaldı. Bütün yaptıklarım Fransa’yı ayakta tutmak içindi. Fransa’nın daha çok ölü vermemesi, daha çok ız- dırap çekmemesi, şe- birlerinin tahrip edilmemesi içindi...”.

Pierre Laval

Başbakan Laval İse uzun savunmasını şu sözlerle özetlemiştir: ”... Bugün bu suçlu sandalyesinde oturmamın sebebi, olacakları açıkça gördüğüm içindir. Ben savaşı önlemek istedim. Yeni bir vahşetti, toplu kıyımı, memleketin baştan başa kan gölü haline gelmesini önlemek için Hitler’le, Go- ering’le, Mussolini, Papa ve Stalin'le görüştüm. Gerekseydi bu uğurda şeytanla bile görüşürdüm...”.