Atatürk diyor ki :

"Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globeAmerikan askerleri Iwo-Jima'daki Suribachi Tepesi’ne bayrak dikerkenBugün, ABD Başkanı Truman ve İngiliz Başbakanı Attlee, Japonya'nın teslim olmayı kabul ettiğini açıklamışlardır. Japonya'nın bir tek şartı var: İmparator Hiro Hito'ya dokunulmaması. Bunun dışında kayıtsız şartsız teslim olmayı kabul ediyor. Savaşı bitirmek isteyen Amerika, İmparatora dokunmama şartını kabul etmiştir.

Fakat Japonya işgal ettiği toprakları ve sömürgelerini bırakacak, bir ada devleti olarak kalacak, demokratik idareye geçecek, savaş endüstrisi imha edilecek, ordusu dağıtılacak ve ağır harp tazminatı ödeyecektir.

Japonya çaresizdi, iki atom bombası yemişti ve Amerikalılar üçüncü atom bombasını Tokyo'ya atacaklarını bildirmişlerdi. Tokyo’nun haritadan silinmesi halinde Japonlar bir daha toparlanamazlardı. Pasifik'te donanmaları mağlup olmuş, Amerikan kuvvetleri anavatanlarının kıyısına gelip dayanmışlardı. ABD denizaltılarının batırdığı Japon ticaret gemilerinin sayısı 1089, savaş gemisi sayısı ise 167 idi. Bu arada Japonlar da 437 Amerikan uçağı düşürmüşlerdi ama, bu, kendi kayıplarıyla kıyaslanamayacak kadar azdı. Üstelik, ikinci atom bombasını yedikleri 9 Ağustos günü Rusya'da durumdan yararlanarak Japonya’ya savaş ilân etmiş ve Mançurya'yı işgale başlamıştı.

İşte bu durumda Japon İmparatoru Hiro Hito, Tokyo Radyosundan savaşta yenildiklerini ilân etti. Müttefik filolar Japon limanlarına girmeye başladılar. Amerika'nın meşhur uçak gemisi Missouri de Tokyo körfezine demir atmıştı. 2 Eylül 1945 günü Japonya'nın teslim antlaşması bu gemide imzalandı. Amerikalılar bütün Japonya’yı işgal ettiler. Böylece, İkinci Dünya Savaşı bitmiş oldu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4682283
BugünBugün2164
DünDün2340
Bu HaftaBu Hafta2164
Bu AyBu Ay13414
Aktif Ziyaretçi 21