Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz."

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe "Gömleksizler" Albay Juan Peron’u devlet başkanlığına getirdi
Albay Juan Peron, kendi asker arkadaşları tarafından hapse atıldıktan sekiz gün sonra serbest bırakılarak Arjantin hükümetinin başına getirildi. Peron hapse atılınca Buenos Aires sokaklarında binlerce işçi, serbest bırakılması ve görevine iade edilmesi için gösteri yapmıştı.

“Gömleksizler” adı verilen işçiler Peron’un Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sırasında kurduğu sendikaların üyesi bulunuyorlar. Günler süren gösterilerden sonra askerî liderler Peron’u serbest bırakmak zorunda kaldılar. Onun tutuklanmadığını, ancak sadece muhtemel saldırılardan korunmakta olduğunu ileri sürdüler.

Gerçekte Peron, zatülcenp hastalığından askerî hastanede yatıyor. Devlet Başkanı Farrell’in hükümetin başına geçmesi için yaptığı daveti reddetti ancak bunun bir taktik olduğu sanılıyor. Kendisini deviren iki generalin hükümetten istifasını istedi ve bunu derhal elde etti.

Peron, bölünen askeri liderliği kendine muhalif olanları kovup tek elde toparladı. Kabine’de şimdi yalnızca arkadaştan kaldı. Arjantin Genel işçi Konfederasyonu Peron için 24 saatlik bir genel grev çağrısında bulundu. Artık Peron, işçilerin, subayların ve polisin desteği temeli üzerine kurulmuş halkçı bir hükümetin başkanı olma hayallerini gerçekleştirmek üzere.

Ancak bundan Arjantin’de herkes memnun olamayacak. Bir hafta önce öğrenciler ve öğretmenler sokak gösterileri yapıyorlardı. Gösterilerde “Peron’a ölüm” diye batırarak nefretlerini dile getirmişlerdi.

Comments powered by CComment

Ziyaretçi Sayısı

4075924
BugünBugün377
DünDün2535
Bu HaftaBu Hafta13264
Bu AyBu Ay57059
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4075924