Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesi, Batılılar'ın Asya ve Afrika’daki sömürgelerinde, bağımsızlık mücadelesinin hızlanmasına sebep oldu. Sömürgelerden toplanan askerler, sömürgesi oldukları devletlere zafer kazandırmak İçin dövüştüler, öldüler. Şimdi, haklı olarak hürriyet ve bağımsızlıklarını istiyor, artık kendi vatanları İçin dövüşeceklerini ve gerekirse öleceklerini söylüyorlar.

 Fakat, sömürgeci devletler, savaş sırasında dolaylı da olsa vaadettlklerl bağımsızlığı vermek niyetinde görünmüyorlar. Ingiltere Hindistan’dan, Fransa Çin Hindi’nden ve Afrika'daki sömürgelerinden çıkmaya niyetli değiller.Savaşa dönüşme eğilimi gösteren ilk ayaklanma Çin Hindi’nde görüldü. Burada Ho Şl Minh’in başkanlığında kurulan bir sosyalist hükümet, tam bağımsızlığının tanınmasını istiyor. Fransa ise kendi denetiminde bir "Federal Fransız Birliği içinde Otonom Çin Hindi Federasyonu" gibi, adında bile kavram kargaşası bulunan bir kuruluş tekili ediyor. Fransızlar’a göre “Çin Hindi Federasyonu”, Annam İmparatorluğu ve Kımer (Kamboçya) kırallığı, Tonkin ve Laos devletleriyle Koşinşin" kolonisinden oluşacak. Ho Şi Minh bunu derhal reddetti. "Hükmetmek için bölmek politikasından artık vazgeçiniz” şeklinde uyarıda da bulundu. Fransa Çin Hlndi’ni bölmeyi başardı ama, bölgeye önemli miktarda asker sevketmiş olmasına rağmen, artık duruma hâkim olamıyor. Bölünen gruplar ayrı ayrı da olsa evvela Fransa’ya karşı çıkıyorlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4689315
BugünBugün1596
DünDün2623
Bu HaftaBu Hafta9196
Bu AyBu Ay20446
Aktif Ziyaretçi 112