Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe De GaulleFransa Devlet Başkanı De Gaulle istifa dilekçesinde “Milletin temsilcileri biraraya geldikleri zaman benim görevimin biteceğini her zaman düşündüm ve söyledim” dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nda, Mareşal Petai'in Fransa'yı Almanlar'a teslim etmesine karşı çıkan, işgal edilmiş ülkesinin dışında “Hür Fransa Cephesl"ni kuran ve sonunda Fransa’yı müttefiklerin zaferine ortak eden General De Gaulle, bugün devlet ve hükümet başkanlığından istifa etmiştir.

De Gaulle İstifa dilekçesinde özetle şunları söylüyor: "... Milletin temsilcileri biraraya geldikleri, siyasi partiler sorumluluklarını huzur ve güven ortamı içinde yerine getirme imkânına kavuştukları zaman, benim görevimin biteceğini her zaman düşündüm ve söyledim...” Fakat generalin, o huzur ve güven ortamının geldiğine tam olarak inandığı İçin çekildiğini sanmak doğru değildir, istifasının asıl sebebini açıklamıyor. Ama yine de şu sözler onun bazı temsilcilerle uyuşmazlık içinde olduğunu çok İyi belli etmektedir: “...Aramızdan bazıları ile bizi ayıran nokta, genel olarak hükumet etme kavramıdır; hükümetin milli temsil ile. Meclisle, ilişkileri hususudur (......) size açıkça ve vicdan huzuru içinde şunu söylemek isterim ki, eğer hükümetin otoritesini, şeref ve haysiyetini, saygınlığını ve sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutmazsanız, er veya geç, kendinizi pişman olacağınız bir durumda, acı gerçeklerle yüzyüze bulursunuz...”

General De Gaulle’ün ‘‘Colombey Les Deux Egllses” kasabasındaki evinde ikamet edeceği öğrenilmiştir. Fransız Meclisinde komünistler hükümet başkanlığını istiyor, diğer partiler de buna şiddetle karşı çıkıyor. Bu durumda seçimlerin yenileneceğine kesin gözle bakılıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3549558
BugünBugün1996
DünDün6946
Bu HaftaBu Hafta20700
Bu AyBu Ay40259
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3549558