Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Çekoslovakya’da 1935'ten bu yana ilk defa seçim yapıldı ve komünistler oylarını yüzde 38’ini aldılar.

Çekoslovakya’da 1935’te yapılan seçimleri Eduıard Benef'in partisi kazanmıştı, ikinci Dünya Savaşı ’nda ülkeleri işgale uğrayınca, Beneş Londra'ya gitmiş ve orada "Menfadaki Çek Hükûmeti"ni kurmuştu. Slav devletleri arasında demokrasiyle yönetilen ülke Çekoslovakya İdi.

Beneş, şimdi kurulacak koalisyon hükümetinde de başkanlığını koruyacaktır. Fakat çoğunluğu kazanan komünistlerin lideri Klement Gottwald şimdiden istediğini yaptırır hale geldi. Hükümet başkanlığına popülaritesi olan Beneş getirilmişse de bakanları daha çok Gottwald seçmiş bulunuyor. Batılılar bu durumdan endişe duymakta “Tek demokratik Slav ülkesi olan Çekoslovakya'nın da Rusya nın başını çektiği komünizme kayması artık kaçınılmaz'' demektedirler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3745047
BugünBugün551
DünDün2117
Bu HaftaBu Hafta6414
Bu AyBu Ay57804
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3745047