Atatürk diyor ki :

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe İngiliz-Amerikan ortak Filistin Plânı’nın Arapları da Yahudiler'i de memnun etmeyeceği belirtiliyor.

 

Filistin'in yıllar içinde bölünüşüİngiliz-Amerikan ortak Filistin Planı’nın, ne Araplar'ı ne de Yahudiler’i memnun edeceği belirtiliyor. Plânın yayınlanmasından sonra Filistin'de yeni çatışmalar çıkacağı tahmine diliyor. Plân, “Arap-Yahudi düşmanlığı ortadan kalkıncaya kadar” İngiliz himayesinin sürmesini öngörüyor.

Hazırlanan rapor, Filistin'i bir anlamda bölüyor. Filistin'i Yahudiler'in vatanı olarak tanıyorsa da asla saf bir Yahudi toprağı olamayacağını, çünkü Arap dünyasının ortasında bulunduğunu belirtiyor. Arap dünyası da Filistin’i anavatan olarak kabul ediyor. Raporu hazırlayan komite bu yıl, Nazi baskılarının kurbanlarından 100 bin Yahudi’nin Filistin'e yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Şu ana kadar da 1500 Yahudi yerleştirilirken bu sayının arttırılması Araplar arasında büyük tepki yaratacağı gibi Yahudiler’i de tatmin etmeyecek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4786677
BugünBugün238
DünDün2662
Bu HaftaBu Hafta9096
Bu AyBu Ay45687
Aktif Ziyaretçi 35