Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya 10 savaş suçlusundan ikisi hariç diğerleri hapishanenin spor salonunda idam edildi. İdam edilemeyen iki suçlu, öldüğü zannedilen Martin Bormann ile infaza birkaç saat kala siyanür hapıyla intihar eden Hermann Goering'di...

 

Geniş salonda üç adet siyah boyalı darağacı bulunuyordu. Bunlardan ikisi dönüşümlü olarak kullanılıyor, üçüncûsü de yedek saklanıyordu.

Bin yıl süreceği iddia edilen Nazi rejiminin Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop salona ilk sırada getirildi. Saat 01.11'i gösteriyordu. Kapıdan girerken iki asker kollarından tutmuştu. Elleri arkasından bir deri ile bağlıydı. İdam sehpasının 13 basamağını hiç tereddüt etmeden tırmandı, yüksek sesle adını söyledi ve ip boynuna geçirilirken, “Dünyaya barış diliyorum” dedi. Kapak açıldı ve aşağı sallanır sallanmaz siyah bir perdenin arkasında gözden kayboldu.

İkinci sırada, mahkemeye sadece emirlere uyduğunu söyleyen Mareşal Wilhelm Keital vardı. Son sözleri şöyle oldu: “iki milyondan fazla Alman askeri anavatanları için ölüme gittiler. Şimdi ben de çocuklarımı takip ediyorum; herşey Almanya için”.

Prag kasabı Heydrich’in görevine getirilen Ernst Katlenbrunner, dudaklarını yalıyor ve etrafına bakınıyordu; üstün ırk teorisinin baş temsilcisi Alfred Rosenberg’in söyleyecek bir şeyi yoktu ; işgal edilen Polonya’nın valisi Hans Frank gülümseyerek geldi. Bohemya’nın "Koruyucusu” Wilhelm Frick basamakları çıkarken tökezledi; Julius Streicher, “Heil Hitler!" diye bağırdı ve kapaktan içeri düştükten sonra da inlemesi duyuluyordu; köle işçilerin patronu Fritz Sauçkel, basamaktan topallayarak çıktı; General Alfred Jodl bitkin ve sinirliydi; son olarak, insanlar arasında barış ve anlayış çağrısında bulunan, Hitler’in Avusturya valisi Arthur Seyss-lnquart asıldı. İdamlar arasında cellatlar ve muhafızlara sigara yakma izni veriliyordu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3906151
BugünBugün922
DünDün1996
Bu HaftaBu Hafta12884
Bu AyBu Ay10183
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3906151