Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bugün Kalküta'da meydana gelen Müslüman-Hindu çatışmasında 3 binden fazla insan ölmüş, binlerce kişi de yaralanmıştır. Çatışmaların sebebi Müslümanlar'ın, kurulacak olan Bağımsız Hindistan Devleti içinde bir azınlık statüsü içine sokulmak istenmesi ve Müslümün Birliği'nin de bunu reddetmesidir.

Ayrı bir devlet kurmak isteyen Müslümanlar ülkelerinin adını bile koymuş bulunuyorlar: Pakistan. (Pak olanların, Temizlerin ülkesi).

Hindistan'a bağımsızlık vermek zorunda kalan İngiltere'nin hazırladığı planda iki ayrı devlet öngürülmüyor, Müslümanlar'ın sayısı daha az olduğu için eşitlikten de sözedilmiyor. Ne pahasına olursa olsun, kendi bağımsız devletlerini kuracaklarını söyleyen Muslamanlar, yoğun oldukları her yerde İngiliz yönetimine karşı ayaklanmakta, İngilizler de onların karşısına dolaylı bir şekilde Hindular'ı çıkarmaktadır. Bengal valisi İngiliz genel qvalisine kendi bölgesindeki ayaklanmanın kontrolden çıktığını bildirmiş, yardım istemiştir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

3549765
BugünBugün2203
DünDün6946
Bu HaftaBu Hafta20907
Bu AyBu Ay40466
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3549765