Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Hindistan'ın iki yeni devlete ayrılmasıyla Müslüman lider Muhammed Ali Cinnah'ın Pakistan genel valisi olacağı açıklandı. Cinnah bir İngiliz sömürgesindeki ilk "renkli" genel vali olacağı için bu tarihî bir atama olarak değerlendiriliyor.

 

muhammet ali CİNNAHHaber Hindistan radyosudan açıklanınca, Hindistan halkına büyük bir sürpriz oldu. Radyo haberini kız kardeşinden öğrenen Cinnah, yeni Delhi'deki evinde dostlarından gelen kutlamaları kabul ederken açıklama yapmayı reddetti.

Bu arada Kongre Partisi liderleri, Hindistan adı verilecek yeni devletleri için Lord Louis Mountbatten genel vali olarak seçtiler.

Hindistan ve Pakistan, silâhlı kuvvetleri kendi kendinerine yönetebilecek hale gelinceye kadar Ortak Savunma Konseyi Başkanlığı'nı da Lord Mountbatten yapacak.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4199818
BugünBugün1724
DünDün2494
Bu HaftaBu Hafta9141
Bu AyBu Ay54237
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4199818