Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Lord Mountbatten ve eşi Mahatma Gandi ileUzun süredir bekledikleri bağımsızlığa kavuşan Hindistan halkı, Yeni Delhi'de bayram yapıyor.

163 yıldır Hindistan'da hüküm süren İngiliz idaresi sona erdi ve Britanya'ya bağlı Hindistan İmparatorluğu'ndan iki yeni devlet doğdu.

 

Millet Meclisi'nin bütün üyeleri şu yemini ettiler: "Yıllar süren fedakârlıklar ve acılar sonunda Hindistan halkının hürriyete kavuştuğu şu an, Hindistan Meclisi'nin bir üyesi olarak, köklü bir geçmişe sahip ülkemin dünyada hak ettiği yerini alması için kendimi halkımın hizmetine adayacağım."

Hindistan'daki İngiliz idaresinin son valisiyken, yeni Hindistan'ın genel valiliğine getirilen Lord Mountbatten, İngiltere'nin çekilmesini ustaca yönettiği için Londra hükümeti tarafından madalya ile ödüllendirildi. Kutlamalar sırasında da şiddet olaylarının sürdüğü bildirildi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4780022
BugünBugün2441
DünDün2038
Bu HaftaBu Hafta2441
Bu AyBu Ay39032
Aktif Ziyaretçi 24