Atatürk diyor ki :

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

 

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Fransız Parlamentosu, Cezayir'in geleceğini belirleyen bir statüye 91'e karşı 322 oyla kabul etmiştir. 45 maddeden oluşan statünün esası, Cezayir'in merkeze (Fransa'ya) bağımlı olmaktan çıkarılması, Müslamanlar'la buraya Fransa'dan gelip yerleşen Hiristiyanlar'ın da Cezayir Birliği içinde yer almaları, ülke bütünlügünün korunmasıdır.

Bu statüde Cezayirliler'in kabul etmedikleri ve hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini bildirdikleri husus şudur: Cezayir'de bulunan Fransız asıl azınlığın bütün hakları, şimdiki durumları, Anayasa ve Fransız devletinin garantisiyle ko unacaktır. Bunların sahip oldukları mal ve mülke elkonulamayacak, arazileri satın alınamayacak, tekellerinde bulundurdukları tarım ve sanayi işletmelerini yine tekellerinde bulundurmaya devam edeceklerdir. Fakat, nüfusları ülke nüfusuna göre bir avuç olan bu Fransız asıllı Cezayirliler, ülke ekonomisinin tamamını kontrollerinde bulunduruyorlar. Ekilebilir, verimli alanların, madenlerin ve çiftliklerin, su kaynaklarinin yüzde 80'inden fazlası onların elindedir.

Cezayirliler işte bu duruma dikkatleri çekerek "Bağımlı iken sömürülüyorduk, bu statüye göre sözde bağımsız iken de sömürüleceğiz" diyorlar. Ve halk "Cezayirun!

Cezayirun! (Cezayir bizim) naraları ile hergün caddelerde gösteri yapıyorlar.

Ziyaretçi Sayısı

3630764
BugünBugün1444
DünDün3067
Bu HaftaBu Hafta10869
Bu AyBu Ay17151
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3630764