Atatürk diyor ki :

"Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar."

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Fransız Parlamentosu, Cezayir'in geleceğini belirleyen bir statüye 91'e karşı 322 oyla kabul etmiştir. 45 maddeden oluşan statünün esası, Cezayir'in merkeze (Fransa'ya) bağımlı olmaktan çıkarılması, Müslamanlar'la buraya Fransa'dan gelip yerleşen Hiristiyanlar'ın da Cezayir Birliği içinde yer almaları, ülke bütünlügünün korunmasıdır.

Bu statüde Cezayirliler'in kabul etmedikleri ve hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini bildirdikleri husus şudur: Cezayir'de bulunan Fransız asıl azınlığın bütün hakları, şimdiki durumları, Anayasa ve Fransız devletinin garantisiyle ko unacaktır. Bunların sahip oldukları mal ve mülke elkonulamayacak, arazileri satın alınamayacak, tekellerinde bulundurdukları tarım ve sanayi işletmelerini yine tekellerinde bulundurmaya devam edeceklerdir. Fakat, nüfusları ülke nüfusuna göre bir avuç olan bu Fransız asıllı Cezayirliler, ülke ekonomisinin tamamını kontrollerinde bulunduruyorlar. Ekilebilir, verimli alanların, madenlerin ve çiftliklerin, su kaynaklarinin yüzde 80'inden fazlası onların elindedir.

Cezayirliler işte bu duruma dikkatleri çekerek "Bağımlı iken sömürülüyorduk, bu statüye göre sözde bağımsız iken de sömürüleceğiz" diyorlar. Ve halk "Cezayirun!

Cezayirun! (Cezayir bizim) naraları ile hergün caddelerde gösteri yapıyorlar.

Comments powered by CComment

Ziyaretçi Sayısı

3988558
BugünBugün2036
DünDün1265
Bu HaftaBu Hafta2036
Bu AyBu Ay35595
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3988558