Atatürk diyor ki :

"Dünyada her şey için medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Mahatma Gandi

dunya Hindu-Müslüman birliği için yaptığı son açlık grevi yüzünden zayıf düşen Gandi, duaya giderken üzerine üç el ateş edildi.

Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını elde etmesi için herkesten çok çaba gösteren Mahatma Gandi, Yeni Delhi'de kendi milletinden biri tarafından öldürüldü.

Hindu-Müslüman birliği için yaptığı son açlık grevi yüzünden zayıf düşen Gandi, torunlarının yardımıyla dua etmek için Birla House'a giderken kalabalığın arasından fırlayan silahlı bir genç, ona üç el ateş etti.

Her zamanki gibi sarisini kuşanmış olan Gandi, aldığı öldürücü yaralarla yere düştü ama ellerini yüzüne doğru kaldırarak Hindu selamı verdi. Yattığı yerde "Ram; Ram" [Tanım, Tanım] diye seslenen Gandi 25 dakika sonra can verdi.

Fanatik bir Hindu olan katil Nathuram Godse derhal yakalanıp götürülürken kalabalık öldürün onu, öldürün onu" diye bağırdı.

Hindistan Başbakanı Nehru, radyodan yaptığı açıklamada, "Size nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok sevdiğimiz liderimiz artık yok" dedikten sonra, şiddete şiddetle karşılık vermemeleri için halkı uyardı.

Gandi'nin hangi sebeple öldürüldüğü henüz bilinmiyor; ancak, olayın zaten çok kan dökülmüş olan ülkede yeni karışıklıklara sebep olacakğından korkuluyor.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4689129
BugünBugün1410
DünDün2623
Bu HaftaBu Hafta9010
Bu AyBu Ay20260
Aktif Ziyaretçi 19