Atatürk diyor ki :

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

Kullanıcı Oyu: 2 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Edvard BENESDevlet Başkanı Beneş bu akşam yapacağı radyo konuşmasını iptal etti. Devlet Başkanı'nın Komünistler'in hâkimiyeti altına girdiğinden korkuluyor..

 

Çekoslovakya'da komünistler iktidarı ele geçirdiler. Komünist Başbakan Klement Gottwald, Devlet Başkanı Benes'in 12 merkez ve sağ kanat bakanlarının istifasını kabul ettiğini açıkladı.

Gottwald yeni Bakanlar Kurulu listesinin Devlet Başkanı Beneş tarafından kabul edildiğini söyledi. Yeni hükümette komünistler ve müttefikleri sosyal demokratlar hemen hemen bütün önemli bakanlıkları aldılar.

Beneş'in bu gelişmeler hakkındaki görüşlerini kimse bilmiyor; bu akşam yapacağı radyo konuşmasınıda iptal etti. İkinci defa böyle bir ertelemeye başvuran Devlet Başkanı'nın komünistlerin hakimiyeti altına girdiğinden korkuluyor.

Komünistler ve sendikacılar yeni hükümeti destekleyen büyük kitle gösterileri yaptılar. Buna karşılık bir gösteri de cumhuriyetin eski günlerini, hür sistemi savunan öğrenciler tarafından düzenlendi. Öğrenciler başkanlık sarayına girmek istedilerse de polis tarafından geri çevrildiler. Sendikaların düzeni sağlamakla görevli olan işçi milisleri de kollarında bantlar ve silahlarıyla polise yardımcı oldular.

Ziyaretçi Sayısı

3897416
BugünBugün1448
DünDün2701
Bu HaftaBu Hafta4149
Bu AyBu Ay1448
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3897416