Atatürk diyor ki :

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Louis ArmstrongCaz kralı Louis Armstrong, "Hot Five" ekibi ile Caz kralı Louis Armstrong, "Hot Five" ekibi ile birlikte Parisliler'i büyüledi.

 

Paris'in Pleyel Salonu, iki gün süre ile Caz Müziği'nin seçkin hayranlarıyla doldu taştı. Çünkü Caz Kral Louis Armstrong'un "Hot Five" ekibi de orada, sahnedeydi. Coşkulu, sevgili, saygılı bir ilgi gördüler ve bunu hakkettiler.

Belki çok belirli ve sınırlı bir çevreye bağlı olan bu Caz Kralı'nin müziğini anlamak, ona ısınnmak, bu zamanda ve Avrupalılar için biraz zordur. Armstrong, 1914 savaşının öncesindeki New Orleans'ın müzisyenidir. Ama onda olağanüstü bir ses var, şeytanî bir ritm ve eşsiz bir trompet ustalığı, trompeti konuşturma ustalığı var. Ayrıca, bir müzik grubunu yönetmenin bütün sırlarını biliyor, müzisyenlerinin birlikte çalmalarını ya da sololarını çok iyi değerlendiriyor. Zaten ekibi de kendisi gibi ünlülerden oluşuyor. Mesela trombon Teegarden, piyanist Hines, klarnetçi Begard. Bunlar da New Orleans caz geleneğine bağlı müzisyenler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4418412
BugünBugün683
DünDün1853
Bu HaftaBu Hafta2536
Bu AyBu Ay4651
Aktif Ziyaretçi 43