Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ruslar, müttefiklerin Batı Berlin'e geçişlerini sınırladı. Batı Berlin abluka altına alındı ve Batılılar'a ait askeri kara araçlannın ve trenlerin de Sovyet işgal bölgesi olan Doğu Almanya'dan geçerek şehre girmeleri sıkı bir şekilde kontrol edilmeye, engellenmeye başlandı.

Mareşal Sokolovski'nin emriyle 20 Mart'ta başlatılan bu engellemenin sebebi, İngiliz, Amerikan ve Fransız temsilcilerinin Londra'da toplanarak, Sovyetler'i Yalta ve Potsdam konferanslarında alınan kararlara uymamakla suçlamalarıdır. Ruslar'ın işgal bölgelerinde Almanya'yı kalkındırmaya değil, kalkındırmamaya çalışmaları, bőlünmüş olarak kalmalarını istemeleridir. Ruslar şunları da istiyorlar: işgalleri altında tuttukları Doğu Almanya'yı, hazırladıkları şekilde bir Sovyet Cumhuriyeti ilân etmek ve Berlin'i bu Almanya'nın merkezi yapmak. Sovyet Almanyası'nın baş şehri olacak Berlin'den Bathlar'ın tamamen çekilmesini sağlamak. Bunu silâh zoruyla yapamayacaklarına göre, şehrin batı kesiminde yaşayan Almanlar'ı mahrumiyet içinde bırakarak, müdahale ve engellemelerle gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Fakat Batılılar bu oyuna düşmedi. Amerikan ve İngiliz generalleri, ne pahasına olursa olsun Berlin'i terketmeyeceklerini, orada kalacaklarını ve kendi bölgelerine Ruslar'ın müdahale etmesine izin vermeyeceklerini açık ve sert bir uslupla anlattılar. Şimdi Batılılar'la Ruslar arasında, Berlin yüzünden bir soğuk savaş, bir sinir savaşı başlamış bulunuyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4200014
BugünBugün1920
DünDün2494
Bu HaftaBu Hafta9337
Bu AyBu Ay54433
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4200014