Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil; İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz tesis ettik; onu yükseltecek ve idame edecek sizlersiniz"

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe Muhammet Ali CinnahHindistan Müslümanlarına ‘Pakistan' adıyla yeni, bağımsız bir devlet kuran, devlet tam bağımsızlığa geçmeden İngiltere tarafından ilk genel vali olarak tanınan Muhammed Ali Cinnah, 72 yaşında ölmüştür.

 

Muhammed Ali Cinnah, zengin bir tüccarın 7 çocuğunun en büyüğü idi. 16 yaşında Bombay Üniversitesi'ne giriş sınavını kazandı. Sonra İngiltere'ye gitti.

Orada hukuk öğrenimi gördü ve avukat oldu. Bombay'a dönüp avukatlık yaptı ve büyük ün kazandı. 1906'dan itibaren siyasete atıldı. Olaylar içinde yoğruldu. 1939'dan itibaren de aynı bir Müslüman devleti olarak Pakistan'ın kurulması için çalıştı.

Müslüman hareketini ustalıkla ve kararlılıkla yürüttü. Hindular da, İngilizler de, Müslümanlar'ın ayrı bir devlet kurma isteğine boyun eğmek zorunda kaldılar. Ve Müslümanlar ona “Büyük Kurucu" anlamında “Kaid-i Åzam" adını verdiler.

Kaid-i Azam yeni devletin ilk genel valisi ve kurucu meclis başkanı oldu. Karşılaştığı bütün güçlüklerin üstesinden geldi ve ölünceye kadar alkesi için çalıştı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4199857
BugünBugün1763
DünDün2494
Bu HaftaBu Hafta9180
Bu AyBu Ay54276
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4199857