Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 1914'de Avrupa Avusturya veliahtı Franz Ferdinand 28 haziran 1914'te Saraybosna'yı ziyareti sırasında, Princip adlı Sırp öğrenci tarafından kurşunlandı. Gerçekte Belgrad hükümetinin bu saldırıda sorumluluğu yoktu, ama Viyana olayı, Sırbistan konusunu kesin çözüme kavuşturmak için bir bahane sağladı. Ne var ki Avusturya-Macaristan hüküme­tinin, Berlin'in onayı ve destek sözü olmadan Sırbistan'ı politik bir güç olarak ortadan kaldırması imkânsızdı.

Fransa ve Rusya'nın savaşa hazırlıksız olmasından güç olan II. Wilhelm, Viyana'nın savaş açma tekliflerini olumlu karşıladı; savaşın Avusturya-Sırbistan çatışmasıyla sınırlı kalacağını umuyordu.

II. Wilhelm'in desteğini alan Avusturya-Macaristan hükümeti, 23 Temmuz 1914'te Sırbistan'a ültimatom verdi. Kabul edile­meyecek biçimde düzenlenmiş olan ültimatomun şartları, savaş ilanı niteliği taşıyordu. Sırplar, suikastı soruşturmak üzere ül­kelerine Avusturya-Macaristan askerlerinin gelmesini öngören sonuncu şart dışında, 25 tem­muzda ültimatomu kabul ettiler. Ama ültimatomun reddedildiğini varsayan Avusturya, sekiz bir­liğini harekete geçirdi. Üç gün sonra Sırbistan'ın başkenti bombalandı. Bu noktadan sonra, aslında Avrupa'daki « toprak statüsü »nü korumak amacıyla kurulan ittifaklar, Avrupa'yı savaşa sürükleyen unsur olacaktı. Balkanlar'daki nüfuzunu ta­mamen kaybetmeyi göze ala­mayan Rusya, 30 temmuzda genel seferberlik ilan etti. Bu durum, Rusların savaş hazırlıklarının kendi planlarını altüst edece­ğinden korkan Berlin'i endişe­lendirdi. Sonuçta, askerlerin siyasete giderek daha çok ağır­lığını koyduğu Almanya, 1 Ağustosta Rusya'ya savaş ilan etti. Londra'nın diplomatik çözüm bulma çabalarını son ana kadar sürdürmesi işe yaramadı. Birinci Dünya Savaşı başlamıştı.

1914 yılında  savaş ilanları

28 Temmuz Avusturya, Sırbistan'a.
1 Ağustos Almanya, Rusya'ya.
3 Ağustos Almanya, Fransa'ya ve
Belçika'ya.
4 Ağustos İngiltere, Almanya'ya.
5 Ağustos Avusturya, Rusya'ya
Ka­radağ, Avusturya'ya.
6 Ağustos Sırbistan, Almanya'ya.
11 Ağustos Karadağ, Almanya'ya;
Fransa, Avusturya-
Macaristan'a.
13 Ağustos İngiltere, Avusturya-
Macaristan'a.
23 Ağustos Japon , Almanya'ya.
25 Ağustos Avusturya, Japonya'ya.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3806231
BugünBugün1946
DünDün2048
Bu HaftaBu Hafta8510
Bu AyBu Ay47616
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3806231