Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

tr bayrak Otuz üç yıldan beri Osmanlı tahtında oturan Sultan II. Abdülhamid, tahtından zorla indirilmiştir. İttihatçılar 31 Mart (13 Nisan) ayaklanmasının Meclis'e karşı olduğunu söyleyerek Selanik'te kuvvet topladılar ve bunları İstanbul'a gönderdiler. "Hareket Ordusu" denilen ve pek karışık ve düzensiz bir görünümü olan bu kuvvetlerin başında Mahmut Şevket Paşa bulunuyordu.

 AbdulhamidMahmut Şevket Paşa İstanbul'a gelip duruma hâkim oldu. ittihatçılar Meclis'i toplandılar ve tehditAram efendi dahil bütün yollara başvurarak meclisten Padişah'ın tahttan indirilmesi kararını çıkarttılar. Bu karardan sonra, tahttan indirileceğini padişaha tebliğ için dört kişi seçildi. Bunlar, İtalyanlar için çalışmakla maruf ve sonradan onların casusu olduğu anlaşılan Yahudi asıllı Emanuel Karaso, Ermeni komitacılarının adamı Aram Efendi, Arnavut istiklâli için çalışan Esat Toptanı ile Arif Hikmet Paşa idi. Sultan Abdülhamid kendisine kararı bildirenleri sükûnetle dinlemiş ve Meclisin kararına uyacağını, bundan sonra Çırağan Sarayı'nda oturmak istediğini söylemiştir. Ama onun bu arzusu kabul edilmemiş ve hemen o akşam, şahsi eşyasını bile almasına izin verilmeden trene bin ditilerek Selanik'e gönderilmiştir.

 

Yorumlar   

0 #1 Aslı Koçak 21-05-2017 21:49
Öncelikle almanaktr.com adminine ve yöneticilerine
Bu aziz milleti bilgilendirdikleri için teşekkür ediyorum.
Sizden bir istirhamımız olacak..
adresine ARAM EFENDİ
'nin fotoğrafını gönderebilirmisiniz..
Aram Efendi Hakkında bilgide yönlendirebilirsiniz
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4682302
BugünBugün2183
DünDün2340
Bu HaftaBu Hafta2183
Bu AyBu Ay13433
Aktif Ziyaretçi 31