Atatürk diyor ki :

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır."

Türkiye 1911

26 Haziran 1911 - Sultan Mehmed Reşad'ın Rumeli gezisi

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

tr bayrak Sultan Mehmed Reşad, 21 gün süren Rumeli gezisinden bugün dönmüştür. Sultan Reşad'ın bu gezisi, Arnavutlar'ın çoğunlukta olduğu Kosova, İşkodra ve Yanya vilayetlerinde ki huzursuzluğu gidermek, Arnavutların gönlünü almak amacına yönelikti.

29 Eylül 1911 - Trablusgarp Savaşı'nın başlangıcı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

tr bayrak Osmanlı Devleti'ne 23 Eylül 1911 günü bir nota veren ve sudan bahanelerle Trablus ve Bingazi'nin kendisine verilmesini isteyen İtalya, daha notanın cevabını almadan 29 Eylül'de savaş ilân etmiştir. Savaşa gelip dayanan Türk-İtalyan anlaşmazlığının sebebi, İtalya'nın Libya'yı sömürge edinmek istemesinden başka bir şey değildir.

11 Aralık 1911 - Pierre Loti'den İtalya'ya kınama

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

tr bayrak Ünlü Fransız yazar Pierre Loti, İtalya'nın Libya'ya saldırmasıyla ilgili olarak "İtalia Illustrada" gazetesine şu cevabı vermiştir: "...Bana. İtalya'nın 'şanlı' teşebbüsü hakkında ne düşündüğümü soruyorsunuz. Ama ben, şan, şeref ve hakkın, kendi topraklarını kahramanca savunanlara alt olduğunu görüyorum. 

05 Ekim 1911 - Trablusgarp savaşı devam ediyor

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

tr bayrak İtalyanlar, Ekim'in ilk günlerinde Libya'ya asker çıkardılar. Savunma gücü bulunmayan Trablus, Bingazi, Tobruk, Derne ve Hums şehirleri şiddetli top ateşinden sonra işgal edildi. Bu şehirlerde bulunan bir avuç Türk askeri kıyılardan içeri çekilerek yerli halka birleştiler ve İtalyanların ilerlemesini durdurdular, İtalyanlar, durmadan takviye almalarına ve en modern silahlarla donatılmış olmalarına rağmen kıyılardan içeri girememişlerdir.

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3630733
BugünBugün1413
DünDün3067
Bu HaftaBu Hafta10838
Bu AyBu Ay17120
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3630733