Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Sultan Mehmed Reşad, 21 gün süren Rumeli gezisinden bugün dönmüştür. Sultan Reşad'ın bu gezisi, Arnavutlar'ın çoğunlukta olduğu Kosova, İşkodra ve Yanya vilayetlerinde ki huzursuzluğu gidermek, Arnavutların gönlünü almak amacına yönelikti.

Mehmed Reşad

Mahmud Şevket Paşa'nın Arnavut isyanını çok kanlı bir şekilde bastırması huzursuzluklara yol açmıştı.

Sultan, seyahatinde Barbaros zırhlısı ile başladı. Yanında iki şehzadesi, sadrazam ve bazı nazırlar ile kalabalık bir maiyet vardı. Selanik'ten Üsküp'e ve Piriştine'ye geçen Sultan Reşad, Kosova Ovası'nda I. Murad'ın meşhedi (şehit olduğu yer) önünde Cuma namazı kıldı ve namaza 100.000 Arnavut katıldı. Evvelce isyan etmiş olan Arnavutlar da gelip bağlılıklarını bildirdiler. Halife Sultan'ın ülkelerine gelmesi Müslüman Arnavutların gönlünü kazanmada çok etkili oldu.

Bundan sonra Manastıra giden, oradan Selânik'e geçerek tekrar Barbaros zırhlısına binen Sultan ReşadÇanakkale'de toplarla selâmlandı ve bugün İstanbul'a geldi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3900482
BugünBugün1864
DünDün2650
Bu HaftaBu Hafta7215
Bu AyBu Ay4514
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3900482