Atatürk diyor ki :

"Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar."

Türkiye 1915

19 Şubat 1915 - Çanakkale efsanenin başlangıcı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

tr bayrak Dünyanın en büyük, en güçlü donanması Çanakkale önlerindedir. Burada, bugüne kadar yapılan savaşların hiçbirine benzemeyen bir savaş yapılmaktadır.Dünyanın en güçlü armadası, müttefiklerin bir kumanda altında birleşen donanmaları, uçaklar, denizaltılar, en modem silahlar ve telsiz haberleşme cihazları ile Türk boğazlarını geçmeye çalışmakta, geçememektedir.

18 Mart 1915 - Çanakkale'de Büyük Bir Destan

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Dünyanın en güçlü donanmalarına karşı yokluk içinde kazanılmış inanılmaz zafer. İşte o gün Çanakkale...

Dünyanın en güçlü donanması bu defa kesin sonuç almak için saat 10.00'den itibaren olanca gücüyle saldırdı. Müttefik gemileri iki sıra halinde boğaza girdiler. Birinci sırada büyük çaplı toplarla donatılmış çağın en modern, en güçlü altı zırhlısı var: Queen Elizabeth, Lord Nelson, Triumph, Prince George, İnflexible ve Agamemnon. Bunlar Türk tabyalarını uzak mesafelerden bombalamaya devam ederken, Suffren, Bouvet, Gaulois ve Saint-Louis adlı Fransız zırhlıları birinci hattı geçerek kıyıdaki tabyalara yakın mesafeden atışa başladılar.


Çanakkale Savaşı paylaşan: denizinan

25 Nisan 1915 - Müttefikler Çanakkale'ye çıkarma yapıyorlar

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

tr bayrak Beş İngiliz tümeni dünyanın en güçlü donanmasının himayesinde Seddülbahir ve Arıburnu mevkilerine çıkmaya başladılar. Seddülbahir'e çıkmaya çalışan kuvvetleri Euryalus, lnflexible, Cornwallis, Vengeance, Goliath zırhlıları ile Talbot, Dublin, Saphire, Amethyst kruvazörleri ve daha birçok muhrip destekliyor.

15 Mayıs 1915 - Yetiş Mustafa Kemal

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

tr bayrak Türkler'i de, müttefikleri de şaşırtan bir çıkarma noktası. Türkler, Arıburnu'nda çıkarma için en tehlikeli, düşman için en elverişli, belki de tek elverişli yerin Kabatepe kumsalı olduğunu biliyorlardı ve ona göre savunma düzenine girmişlerdi.

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2778322
BugünBugün151
DünDün2759
Bu HaftaBu Hafta10957
Bu AyBu Ay57751
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2778322