Atatürk diyor ki :

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Kurtuluş Savaşı sırasında Bayburt'un Hart Bucağı'nda Şeyh Eşref'in başlattığı ayaklanmadır.

Bayburt'un Hart bucağında oturan, 1908'den beri halkı, kendisinde kutsal yetkiler ve güçler bulunduğuna inandırarak bir tarikat kuran Şeyh Eşref'in, şeriatın uygulanmadığı gerekçesiyle halkı kışkırtması üzerine bölgedeki yöneticiler, durumu İstanbul Hükümeti'ne bildirdiler.

Dahiliye Nezareti'nin soruşturması sırasında, ifadesi alınmak üzere Bayburt'a çağrılan Şeyh Eşref, Bayburt'a gitmeyeceğini bildirerek, kendisini çağıranların dinsiz olduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine Hart'a 50 kişilik bir askeri birlik gönderildi. Askerler, ağırlanmak üzere evlere dağıtldığında silâhları ellerinden alınıp tutsak edildi (6 Aralık1919). Bunun üzerine 9 Aralık 1919'da Harta 60 kişilik yeni bir piyade birliği gönderildi, bu birlik de baskına uğrayıp tutsal edilince, Şeyh Eşref in çevredeki etkisi ve gücü daha da arttı. Bu arada Milli Mücadele için çalışanları "dinsiz ve şeriat düşmanı" olarak gösteren ve elde ettiği kolay başarılardan sonra şımaran Şeyh Eşref, kendisinin "peygamber" olduğunu ileri sürerek, bunu yanındakilere kabul ettirdi. Şeyh Eşref ile başa çıkamayacağını anlayan İstanbul Hükûmeti, af yoluna gidilip olayın kapatılmasını, Mustafa Kemal Paşa ise, giderek büyüyen ve tehlikeli bir hâl alan olayın bir an önce bastırılmasını istiyordu. Bunun üzerine, Erzurum'daki15.Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa'nın bölgeye gönderdiği Albay Halit Bey (Deli Halit) komutasındaki kuvvetler, Hart'a yaptığı ani bir baskınla Şeyh Eşref ve yanındakileri zor duruma düşürdülerse de isyancılar karşı koymaktan vazgeçmediğinden 24 Aralık 1919'da meydana gelen çatışmada Şeyh Eşref ve çevresindeki tarikat ileri gelenleri ortadan kaldırılıp adamlannın bir bölümu teslim alındı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4689170
BugünBugün1451
DünDün2623
Bu HaftaBu Hafta9051
Bu AyBu Ay20301
Aktif Ziyaretçi 23