Atatürk diyor ki :

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Halide Edip Adıvartr bayrak İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalini protesto etmek için Türk topraklarının her tarafında ve başkent İstanbul'un değişik semtlerinde mitingler yapılmaktadır: "Yedi yüzyılın tarihine ağlayan minarelerin altında yemin ediyoruz: Bayrağımıza, atalarımıza, namusumuza ihanet etmeyeceğiz, bu uğurda can vermekten çekinmeyeceğiz..."

Fatih'te yapılan büyük mitingte elli bin kişi toplandı. Türk bayraktarı matem işareti olarak siyaha bürünmüştü. Meydanda toplanan büyük kalabalık arasıra tekbir getiriyor, bundan başka bir ses duyulmuyordu. Karalar giymiş bir Türk kadını (Halide Edip Adıvar) bu muhteşem kalabalığın karşısında onları ağlatan bir konuşma yaptı:

" . . . Müslümanlar, Türkler, Türk ve Müslüman, bugün en kara gününü yaşıyor. Gece, karanlık bir gece. Ama insanın hayatında sabahı olmayan gece yoktur. Yarın bu korkunç geceyi yırtıp parıldayan bir sabah yaratacağız..." "Bugün elimizde top, tüfek, cephane yok. Fakat ondan büyük, ondan güçlü bir silahımız var: Hak ve Tanrı..."

Başka bir konuşmacı da şunları söyledi:

"... Vatandaşlar, bizimle beraber yaşamak isteyenlere kapımız açıktır. Ama biz kendi yurdumuzda hiçbir milletin bize hakim, bize efendi olarak yaşamasına dayanamayız. Dağdan gelip bağdakini kovmak isteyenlerin hakkı kötek ve satır olacaktır!.."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3744892
BugünBugün396
DünDün2117
Bu HaftaBu Hafta6259
Bu AyBu Ay57649
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3744892