Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Temsil Heyeti, Güvenlik hakkında bir genelge yayınladı. Genelge aynen şöyleydi;

"Bugünkü duruma göre milletimiz dünya uygarlığının insancıl duygularıyla, duyarlı vicdanlarından ve bütün İslâm aleminin manevi ortaklığından emin olmakla beraber, bir süre için dost olsun düşman olsun bütün resmi dış dünya ile geçici olarak ilişki kurulmayacaktır. 

Bu günler içinde vatanımızda yaşayan Hıristiyan ahali hakkında göstereceğimiz insancıl muamelenin değeri pek büyük olduğu gibi, hiç bir yabancı hükümetin fiili veya görünür himayesini görmeyen Hıristiyan ahalinin tam bir huzur ve dinginlikle hayatlarını sürdürmeleri, soyumuzun doğuştan sahip olduğu uygarlık yeteneğinin en kesin kanıtını oluşturacaktır. Vatanın yararına aykırı faaliyetleri olanlarla, ülkenin huzur ve güvenliğini bozanlar hakkında, hangi din ve milletten olduğuna bakılmayarak kanun hükümlerinin derhal ve şiddetle uygulanmasını ve yerel yönetimlere itaat ve yurttaşlık görevlerinde kusur etmeyenler hakkında da merhamet ve şefkatle muamele edilmesini özellikle, önemle arz ve konunun bütün ilgililere hızla tebliğini ve bütün millet fertlerine uygun araçlarla duyurulmasını rica ederiz."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2087498
BugünBugün1411
DünDün1977
Bu HaftaBu Hafta3388
Bu AyBu Ay40793
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2087498