Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Ünlü yazar ve Fransız Akademisi üyesi vefalı birTürk dostudur. Türk tarihinin karanlık günlerinde Fransa'nın en büyük gazetelerinde daima Türkleri savunmuş, haklı olduklarını ispatlayarak haykırmıştır.

TBMM hükümeti ile Fransa arasında Ankara barışı imzalandıktan sonra TBMM ona bir halı hediye etmeye karar vermiş ve bu vesile ile Mustafa Kemal Paşa, Türkiye'nin Fransa temsilcisi Ferit Bey ile aşağıdaki mektubu da göndermişti. Aslı Fransızca olan bu mektupla hediye halı, temsilcimizin eşi Müfide Ferit tarafından 26 Aralık 1921 günü Pierre Loti'ye teslim edilmiştir.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi, temsilcisinin Paris'e gitmesinden yararlanarak, Türkiye'nin büyük ve asil dostuna karşı beslediği duyguları, minnet ve şükranı tekrar belirtmeyi kendine bir borç bilmiştir. Tarihin en karanlık günlerinde sihirli kalemiyle daima Türk milletinin hakkını teyit ve müdafaa etmiş olan büyük üstad için, Türk milletinin beslediğiderin, sarsılmaz sevgi hislerine. Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen erkeklerimizin yetim bıraktığı kızlarımız tarafından gözyaşları arasında dokunmuş olan bu halı tanıklık edecektir. "Naçiz kıymeti, delâlet ettiği mânâdan ibaret olan bu hediyemizi, haksever ve mert Büyük Fransız'a beslediğimiz şükran hissinin bir delili olarak telakki ve kabul buyurmanızı rica ederiz."

3 Kasım 1921 'Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Gazi Mustafa KEMAL'

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3647729
BugünBugün531
DünDün1595
Bu HaftaBu Hafta7394
Bu AyBu Ay34116
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3647729